CINEMA 4D R16, modeling (02) - Cinema 4D - 3Dscena.cz: 3D grafika jako na dlani

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Cinema 4D

CINEMA 4D R16, modeling (02)

4. září 2014, 18.30 | Tak už se na vašem disku zabydlela nová CINEMA 4D? Pokud ano, což je určitě dobře, pojďme se podívat na další poměrně výraznou novinku v oblasti modelování. Touto novinkou je Zaoblení a změny u deformátorů... Cože? Zaoblení známe jako nástroj a deformátory jsou nedílnou součástí programu po generace. Pravda, jenže Zaoblení máme k dispozici jako objekt a deformátory se výrazně změnily. Skrytě, přesto výrazně...

Takže vážený kliente, myslím že ta pracovní deska by mohla mít následující změkčení, zkosení na přední hraně a mírně zkosená na bocích. Aha, nelíbí, menší, že to vypadá jako záchodové prkénko, hmm. Tak moment, já to přepracuji...

Minulost vážení, minulost. Nevýhoda destruktivního modelování je, že vše co uděláte nejde vrátit zpátky. A zrovna ty poloměry různých zaoblení mohou být kamenem úrazu poměrně často. Ideální by bylo, pokud by bylo možné tato podstatná dokončení modelu ponechat až na úplný závěr a hlavně je ponechat dynamické. Nedestruktivní, vratné, upravitelné, prostě živé.

A na to máme nástroj. Nástroj pro zkosení byl převeden do generátoru, chcete-li deformátoru. Tento defomátor zachovává všechny přednosti a možnosti nástroje. S jednou výjimkou. Je nedestruktivní a hlavně na různé části modelu můžeme používat skze zachované výběry a nebo různá omezení (například podle Phong) různě nastavené objekty v jednom čase.

Ona zmíněná výhoda nedestruktivnosti může být obrovská. Představme si, a to je také tématem prvního z videí, že chceme dynamicky vytvořit a zaoblit objekt tvořený booleanovskou operací. Krásné na tom je, že můžeme plně využít hierarchické schopnosti CINEMY 4D. Tedy odlišné zaoblení může být provedené na odečítaném objektu, jiné na objektu od kterého odečítáme a další v místě, ve kterém probíhá průnik obou těles.

Můžete říci, že průnik nemusí být pravoúhlý a pak že například nebude úplně vhodné využití nastavení zaoblení podle hodnoty Phong. Může být, ale my můžeme objekt zkopírovat, převést, uložit hrany zkosení a pak, a to se držte, zkopírovat tento tag uložených hran do objektu Bool. Tedy do generátoru. A deformátor Zaoblení bude dále používat tento výběr a bude plně fungovat jak má!

Ve videu porovnávám možnosti deformátoru Zaoblení a pluginu ChamferMaker. Výhody pluginu jsou zejména v tom, že umožňuje omezit Phong vyhlazení pomocí dalších dodatečných hran. To naše Zaoblení neumí. Je však podstatně rychlejší v analýze a je také flexibilnější, neboť můžeme použít více deformátorů na jednom objektu. Obě možnosti se tak vzájemně až tak mnoho nepřekrývají.

vimeo.com/104758761

Zachované výběry generovaných objektů. To je další řekneme skrytá novinka. Praktické užití určitě nebude časté, v případě různých dynamických úprav se však může hodit... Například na různá loga a podobně, kdy je pravděpodobné že budeme se vzhledem variovat podle přání klienta.

Další téma semináře? Mimo dalších praktických hrátek a popisu jednotlivých funkcí deformátoru Zaoblení jsou to takřka všechny ostatní deformátory. Skoro každý deformátor totiž nyní může mít nastavený úbytek – omezení svého vlivu. Vše tak dostává obrovsky dynamický rozměr, od modelování až po animace.

Úbytek ve vlivu deformátoru je opravdu výjimečným nástrojem a to pro stejnou vlastnosti, kterou jsme zmínili u Zaoblení. Je to nedestruktivní dynamický způsob modelování a případně i animování. Zdá se to jako velmi povrchní změna, ale není. Ze zkušenosti vím, že není.

 

 

vimeo.com/105234514

Tématické zařazení:

 » Software  » Cinema 4D  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: