Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Cinema 4D
Blackmagicdesign Fusion, pokročilý nodový kompozitor zdarma
28. dubna 2015, 11.47 | Před několika mála měsíci se dalo tvrdit, že základním VFX editorem jsou After Effects a pak, pokud chcete více, jen velmi drahé aplikace. To se ale změnilo. Radikálně. Opravdu velká „kladiva“ jako Fusion a Nuke přišla s verzemi zdarma. Ten první i pro komerční užití, druhý jako personal licence pro nekomerci. A kartami ještě hýbe Natron. Důvod proč se na toto téma podívat opravdu podrobně.
Než začneme pár slov úvodem a také odkazů a informací. S Fusion se to má takto. Před několika lety platil za progresivního hráče na trhu, který měl velmi světlé vyhlídky. To že to je skvělá aplikace se nezměnilo, jen je pravdou, že jej maličko do pozadí zatlačil dramatický růst The Foundry a jejich akvizice (v zásadě velmi podobné) Nuke.
Fusion je ale opravdu vynikající aplikací, která má obrovský potenciál. S tím jak jej převzal Blackmagic Design se zdá že opět jeho síla narůstá. Blackmagic Design je opravdu zásadním výrobcem profi hadware a tak toto spojení, tedy profi hardware (kamery a pod) s post produkčním systémem, se zdá výborným kombem. Fusion možná získal druhý dech.
S tím jak Fusion převzal Blackmagic Design se stala ještě jedna věc. Majitel uvolnil zdarma verzi, která je uplatnitelná i v komerční sféře. Limity zde existují. Fusion je velmi otevřený externím pluginům, včetně těch pro After Effects a podobně. Ty ve verzi zdarma neuplatníte. Stejně tak není podporován síťový výpočet a stereoskopie. Vše ostatní ale je přítomno a můžeme tedy Fusion běžně použít až do rozlišení UltraHD.
Mimochodem, i cena se změnila. Spadla z hodnoty okolo 3.000 USD na 995 USD. Což je cena opravdu příznivá. Na kompozitor který obsahuje vše co můžete potřebovat... Podporu pluginů, práci s 3D, částicové systémy, rotoskopii, stereoskopii a tak dále. Mimochodem. Mimo to ještě Blackmagic nabízí i nástroj pro střih Resolve Da Vinci. I ten má free verzi (u té mne ale mrzí vynechání nástrojů pro motion blur). Konec slov, více na: https://www.blackmagicdesign.com/products
Na úvod jsem v perexu zmínil ještě dvě další aplikace. The Foundry má svůj Nuke. Ten je nově zdarma pro nekomerční užití, s drobnými omezeními a omezením velikosti výstupu do FullHD. I to je velmi zajímavá pobídka (i pro školy a nekomerční instituce a tvorbu). Více o Nuke najdete https://www.thefoundry.co.uk/products/nuke
Zminil jsem ještě Natron. Ten jako by z oka vypadl aplikaci Nuke. Je jí velmi podobný, narozdíl od ní je ale zdarma a to jej činí extrémně zajímavým počinem. Je pro všechny možné systémové platformy a sice má určitě svá omezení, potenciál se ale nedá zastřít. Více zde:
Fusion – první kroky
Nejsem VFX odborník, občas ale musím něco zpracovat a pak mi, musím přiznat, činilo značné utrpení pracovat v After Effects. Proč? Protože vrstvy, protože celý systém se mi jeví nepřehledný, efekty jsou v podstatě skryté uvnitř vrstev a nejsou patrné na první pohled. Protože nemohu (pokud se mýlím a něco přehlédl je to má chyba, ale i chyba rozhraní, že není přehledné) jednoduše aplikovat různé vstupy do mnoha míst struktury najednou. Uzly, jistě že, uzly mi chybí.
Naproti tomu Fusion, ale i Nuke a Natron nabízejí uzly. Ty se mohou na první pohled jevit složité, ale pokud pochopíme jejich užití, je jejich síla obrovská.
Zamysleme se na chvilinku. Máme dva jednoduché renderované vstupy. Výsledný obraz a nebo sekvenci a nějaký hloubkový pass a nebo masku. Ať už budeme chtít s těmito vstupy vytvořit cokoliv, vlastně nikdy nebudeme potřebovat více vstupních uzlů (ve smyslu loaderů) než tyto dva. Když budeme mít další sekvenci, na kterou bychom chtěli celý setup aplikovat, bude stačit jen zaměnit tyto dva uzly. Nic více. Vše je propojené a je zcela bezpředmětné, pokud je například maska ve výsledku použitá desetkrát. To je síla uzlů. Žádné copy/paste, žádné duplikování obsahu, proč také!
A navíc je skvělé, že můžeme krásně sledovat proces zpracování vizuálně, mít stále perfektní kontrolu nad každým krokem úprav.
V dnešním videu se podíváme na totální základy. Popíšeme si základní rozhraní aplikace a způsob, jak se v aplikaci navigovat. Co by to ale bylo za úvod, pokud bychom nezkusili také komponovat. Naše první kompozice bude velmi jednoduchá a vystačíme si s několika mála uzly.
Nejdříve se ale naučíme, jak nastavit projekt. Pak vytvoříme uzly pozadí (Background) a prozkoumáme, jak si je zobrazit v jednotlivých pohledech View. Naučíme se jak míchat vstupy pomocí uzlu Merge, jak využít masku a také použijeme několik dalších uzlů z submenu Creator. Budou to uzly Text a Noise.
Posledním uzlem, který obecně nesmí chybět, je Saver. Tedy uzel nastavující místo a způsob kterak se má naše kompozice uložit.
Návod mimo mnoha základních informací upozorňuje na dvě poměrně podstatné zkratky. A to na Ctrl+W – touto zkratkou v uzlu Merge prohazujeme pořadí vstupů (Background, Foreground) a Ctrl+Spacebar. Tato zkratka vyvolá tzv. Add tool nástroj, pomocí kterého můžeme vyvolat uzel/nástroj podle zadání. Je to asi jedna z nejrychlejších možností jak uzel vytvořit.
S Fusion se ještě potkáme, to mohu slíbit.
|
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
11. května 2014
-
23. května 2014
Epson na konferenci Droidcon Berlin ukázal nové možnosti čekající na vývojáře OS Android
-
24. listopadu 2014
-
13. května 2014
Samsung NX3000: retro styl, špičkový výkon a snadná konektivita v jednom přístroji
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014