Virtuální 3D galerie - 3D grafika - 3Dscena.cz: 3D grafika jako na dlani

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



3D grafika

Virtuální 3D galerie

18. října 2000, 00.00 | Prohlédněte si 174 ukázek amatérské i profesionální 3D grafiky. I vy se můžete stát autory prezentovanými v 3D galerii.

Digitální fotoaparát má celou řadu zajímavých výhod, ale také jednu zásadní nevýhodu - cenu. Na trh se však pomalu dostávají takové modely, jejichž cena již začíná být přijatelná i pro domácí uživatele. Například JENOPTIC JD 12, který si dnes představíme, stojí velice příjemných 8.990Kč vč. DPH. Za jeho zapůjčení děkujeme společnosti GSM Partner a.s.

Konstrukce a balení
JD12 je kapesní digitální fotoaparát. Slůvkem kapesní myslím opravdu miniaturní rozměry. 80 x 84 x 32 mm a hmotnost 190g dovolují fotoaparát nosit v kapse a navíc díky takřka čtvercovému profilu je fotoaparát dobře skladný. Tělo je vyrobeno z hladkého plastu a je tvarově poměrně jednoduché. Nebýt oblouku na levé straně a "oka" objektivu, šlo by skoro o přesný kvádr. Modro-stříbrné provedení působí trochu netradičním dojmem, ale je poměrně pěkné.
V malé krabičce najdete kromě fotoaparátu 2 MB SmartMedia kartu, 2 tužkové baterie Panasonic, koženkové pouzdro, návody vč. českého, CD s ovladači a kabel pro propojení s PC.

Technické parametry
Fotoaparát je typickým zástupcem takzvané low-end kategorie. Přesto se výrobce snažil i přes jednoduché ovládání a funkce zajistit dobrou kvalitu fotografií. O tu se v první řadě stará CCD snímač s rozlišením 800.000 bodů a citlivostí 100ISO. Ten poskytuje výstupní obraz v rozlišení 1024 x 768 bodů, které nelze měnit.
Poměrně dobrý je i jednoduchý objektiv s ohniskovou vzdáleností 48mm a světelností F2,8. V normálním režimu umožňuje fotografovat objekty v minimální vzdálenosti 130 cm a v MAKRO režimu od 20cm.
Všechna nastavení expozice probíhají plně automaticky. To platí jak pro měření intenzity osvětlení, tak pro balanci barev. Clona je fixní a čas se automaticky zvolí v rozsahu 1/2 - 1/1000 sekundy. Obsluha pouze stiskne jednopolohovou spoušť a je to.
Snímky se ukládají ve formátu JPEG na paměťové karty SmartMedia. Do počítače se přenášejí prostřednictvím sériového rozhraní.
O vestavěném blesku výrobce bohužel neuvádí vůbec žádné informace ani jeho parametry. Uživatel se musí tedy spokojit pouze s volbou režimu (zapnutý/vypnutý/auto).

Ovládání
Jak je patrné z předchozího popisu, ovládání fotoaparátu se nedá označit jinak než triviální. Na fotoaparátu je celkem 6 ovládacích prvků a jeden miniaturní stavový displej. Základem je vypínač ON/OFF jehož funkce je myslím jasná. Nad ním je poměrně velké tlačítko spouště. To je jednopolohové a expozice následuje prakticky okamžitě po jeho stisknutí. Bohužel je nutné jej správně stisknout, protože ne vždy zcela přesně reaguje. Dále je na fotoaparátu tlačítko MODE. To trochu nelogicky zapíná a vypíná desetisekundovou samospoušť. Její aktivace je uživateli oznámena na stavovém displeji a před expozicí se ozve krátké pípnutí a zabliká červená dioda na čelní straně fotoaparátu.
Vlevo od stavového displeje je tlačítko se symbolem blesku a tlačítko DEL. V prvním případě si uživatel volí mezi automatickým bleskem a vynuceným či vypnutým bleskem. Tlačítko del je multifunkční. Protože uživatel nemá možnost kontroly snímků na displeji je funkce mazání poměrně nepraktická.
Při jednom zmáčknutí dojde ke smazání posledního snímku. Pokud se tlačítko del zmáčkne dvakrát krátce a volba se potvrdí spouští, dojde k naformátování karty a tím i smazání všech fotografií.
Posledním ovládacím prvkem je přepínač polohy optiky. Ten je evidentně mechanický a provádí volbu mezi jednou ze dvou poloh objektivu. Je na uživateli, aby se naučil rozpoznat vzdálenost zhruba 1,3m, při která je nutné přepnout z kytičky na panáčky.

Stavový displej
Jednoduchost ovládání je pochopitelným důsledkem snahy úspornost a jednoduchost. Tomuto duchu odpovídá i uspořádání černobílého nepodsvíceného stavového displeje. Na tom najdete informaci o počtu zaznamenaných snímků a pak už jen samé symboly. Příjemná je 5 dílková stupnice zobrazující zaplnění paměti. Ostatní symboly slouží pro informaci o výše popsaných funkcích. Nechybí ani signál BUSY, který zhruba 8 sekund po expozici upozorňuje na to, že fotoaparát pracuje na uložení snímku.

Praxe
Fotoaparát je vyroben z lesklého hladkého plastu, který alespoň u zapůjčené vzorku občas při pevnějším stisknutí vydával zvláštní zvuky. Dílenské zpracování bohužel není dokonalé, což potvrzovala i velice těžko manipulovatelná dvířka k bateriím.
Ovládání svojí jednoduchostí asi nikomu problémy dělat nebude. Mazání fotografií je dost ošemetné, ale někdy se hodit může. Zejména pokud si uvědomíme, že v základní výbavě je pouze 2 MB karta, na kterou se vejde zhruba 15 snímků. Naštěstí fotoaparát bez problémů pracoval i se 16 MB verzí. Optický průhledový hledáček nepatří mezi nejpřesnější, takže i v tomto ohledu se JD12 nevymyká své kategorii.
A kvalita snímků? Překvapivě dobrá jen ostrost, které se dá dosáhnout. Barevně jsou snímky občas trochu nevyvážené, zejména při umělém osvětlení. Výsledná fotografie odpovídá low-end třídě a například pro Internet je plně dostačující.

Hodnocení
JD12 je jedním z nejmenších a asi nejlevnější digitální fotoaparát s rozlišením větším než obligátních 640x480 bodů. Svojí jednoduchostí představuje jakýsi vstup do rozumné digitální fotografie. Kvalita snímků je poměrně dobrá a cena pochopitelně lákavá.

Tématické zařazení:

 » 3D grafika  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: