Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
3D grafika
Terragen 2 Preview
10. dubna 2007, 00.00 | Koncem loňského roku firma Planetside konečně vydala, přes rok slibovanou, novou verzi Terragenu – Terragen 2 Preview. V naší recenzi se podíváme tomuto prográmku na „zoubek“ a ukážeme si hlavní změny oproti starší verzi aplikace.
Koncem loňského roku firma Planetside konečně vydala více jak rok slibovanou novou verzi Terragenu - Terragen 2 Preview. V naší recenzi se podíváme tomuto prográmku na „zoubek“ a ukážeme si hlavní změny oproti starší verzi aplikace.
Planetside se opět rozhodla vydat program ve dvou variantách. Jedna je placená, určená pro komerční použití. Druhá je zdarma, určená pouze pro nekomerční účely a s určitými funkčními omezeními.Tuto free verzi si lze stáhnout zde.
První, co po spuštění zaujme, je nový, kompletně předělaný GUI aplikace, viz obrázek. V tomto bodě je nutno říci, že se jedná o úplně novou aplikaci, nejde tedy o opravu chyb předchozí verze a přidání funkcí nových. GUI i renderovací jádro je kompletně přepsané, jak uvidíme dále. Některé termíny a názvy zůstaly shodné s původním Terragenem, ale je zde spousta nových věcí, které se v předchozím Terragenu nenacházely.
Nyní se tedy podívejme, v čem se Terragen 2 liší od svého předchůdce a jaká kouzla v ní můžeme tvořit. Po spuštění aplikace zabírá čtvrtinu obrazovky tzv. „Node network“, což je jakési schematické znázornění scény v podobě grafu. Každý objekt, který se ve scéně nachází (krajiny, vodní povrchy, světelné zdroje, kamery, externí objekty apod.), je reprezentován uzlem v grafu, vazby mezi těmito objekty jsou znázorněny šipkami. Jde o obdobu grafového znázornění scény, které můžeme vidět u komerčních aplikací jako jsou např. 3ds MAX či Maya. Díky tomuto grafu získáme přehled o tom, z jakých objektů se naše scéna skládá, máme snazší přístup k vlastnostem daného objektu (stačí na uzel v grafu dvakrát kliknou myší a zobrazí se okno s vlastnostmi objektu) a hlavně názorně vidíme, jakým způsobem renderer aplikace zpracovává a zobrazuje objekty ve scéně.
Postupme dále. Základ naší scény bude jistě tvořit nějaká krajina. Zde narazíme na další velkou změnu. Jistě si každý uživatel starší verze pamatuje občasné problémy s tmavými pruhy mezi krajinou a atmosférou, pokud byla kamera blízko okraje krajiny, bylo vidět ostré useknutí a ukončení krajiny. V nové verzi je krajina nekonečná, obklopuje celou planetu dokola, a tudíž nehrozí žádný z výše uvedených problémů.
Na následujících obrázcích je zobrazena jedna krajina z několika různých výšek.
Základem celé scény je planeta a fraktálová krajina tuto planetu obklopuje. Scéna se může skládat i z několika planet, což můžeme využít při tvorbě fantasy a sci-fi motivů, jako je tomu například na následujícím obrázku.
K dispozici máme několik shaderů, kterými lze krajinu modifikovat. Příkladem může být následující obrázek. Obdobný efekt ve starší verzi Terragenu vytvořit nešel. Další příklad modifikace krajiny může být vytváření kráterů či jakési simulování pokrytí kameny.
V naší scéně se nemusíme omezit pouze na krajiny a planety. Současná verze aplikace umí dále pracovat s několika základními objekty, jako jsou koule, deska či disk, a s objekty externími. Mezi ně patří objekty ve formátu Wavefront obj (*.obj) a rostliny vytvořené v aplikace XFrog (*.tgo). Nyní tedy již nejsme odkázáni jen na možnosti Terragenu, ale můžeme použít externí modelovací nástroj či aplikaci Xfrog a výsledek našeho snažení poté do Terragenu importovat. Na stránkách Terragenu je možno stáhnou si balíček květin a stromů, vytvořených v XFrogu, a o tyto objekty naši scénu v Terragenu obohatit.
Pokud máme krajinu vytvořenou, tak nás dále bude zajímat, jakým způsobem ji nasvítit. V nové verzi nejsme odkázáni pouze na jediný zdroj světla, ale můžeme mít několik bodových i směrových světel. Mimo to aplikace podporuje i GI, což je další krok k realističtějším výstupům.
Jakmile budeme vytvářet atmosféru a mraky, zjistíme, že v novém Terragenu se mraky mohou skládat z několika vrstev.
Mraky mohou být 2D i 3D a již není problém vytvořit efekty, kdy se na mraky díváme zespoda, shora či pozorujeme svět skrze ně. Tohoto je využito na následujícím obrázku, kde jedna vrstva tvoří mraky na obloze a druhá jakési chuchvalce mlhy zahalující úpatí hor.
Asi nejméně změn doznala tvorba vodních ploch. Hlavní změnou je to, že při vytváření již neplatí omezení na jedinou vodní plochu, můžeme použít ploch několik. Stačí pouze zadat polohu a velikost hladiny.
Pokud jde o rendering, tak ve free verzi můžeme vytvářet obrázky o maximálním rozlišení 800 x 600 bodů, máme omezené množství detailů a kvalitu anti-aliasingu.
Již při našich prvních pokusech jsme zjistili, že rendering je o hodně pomalejší, než tomu bylo v předchozích verzích, což je bohužel cena placená za větší možnosti a kvalitu renderingu. Doufejme, že programátoři optimalizují kód a v dalších verzích se rychlost renderingu zvýší.
Prospěšnou funkcí je možnost omezit rendering pouze na vybranou oblast. To se může hodit při testování a ladění bez nutnosti renderovat celou scénu.
Ještě bych pak rád zmínil jednu nepříjemnost, na kterou jsem během svého testování narazil. Aplikace mi několikrát zhavarovala bez jakéhokoliv upozornění, a tak jsem přišel o neuloženou práci. Vzhledem k tomu, že se toto nestávalo často a že jde o preview verzi, tak bych nad tímto přimhouřil oko.
S novým Terragenem se změnil i formát ukládání dat. Námi popsaná verze používá pro ukládání rozpracované scény souborový formát *.tgd, což je vlastně textový XML soubor.
To by byl stručný popis novinek v Terragenu 2. Závěrem bych rád čtenáře odkázal na webovou galerii, kterou vytvořili umělci právě s použitím daného prográmku. Galerii najdete zde.
Tématické zařazení:
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
11. května 2014
-
23. května 2014
Epson na konferenci Droidcon Berlin ukázal nové možnosti čekající na vývojáře OS Android
-
24. listopadu 2014
-
13. května 2014
Samsung NX3000: retro styl, špičkový výkon a snadná konektivita v jednom přístroji
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014