Sedm filmových kandidátů na Oscara v kategorii Nejlepší vizuální efekty - 3D grafika - 3Dscena.cz: 3D grafika jako na dlani

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



3D grafika

Sedm filmových kandidátů na Oscara v kategorii Nejlepší vizuální efekty

16. ledna 2009, 00.00 | Akademie filmových umění a věd (The Academy of Motion Picture Arts and Sciences) zveřejnila 6. ledna 2009 seznam sedmi filmů, které se ucházejí o postup do závěrečné nominace na udělení Oscara v kategorii Nejlepší vizuální efekty. Za co vše může letos získat prestižní ocenění výtvor modelovacího 3D softwaru?

Akademie filmových umění a věd (The Academy of Motion Picture Arts and Sciences) zveřejnila 6. ledna 2009 seznam sedmi filmů, které se ucházejí o postup do závěrečné nominace na udělení Oscara v kategorii Nejlepší vizuální efekty. Filmy jsou seřazeny shora dolů podle abecedy.

„Australia“
„The Curious Case of Benjamin Button“
„The Dark Knight“
„Hellboy II: The Golden Army“
„Iron Man“
„Journey to the Center of the Earth“
„The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor“

Z těchto sedmi snímků vyberou členové akademie po shlédnutí 15minutových ukázek tři finální kandidáty, kteří se utkají dne 22. února 2009 o toto prestižní ocenění v přímém přenosu vysílaného do více než 200 zemí celého světa.

Jako zajímavost lze uvést, že bez ohledu na výše uvedené oficiální uchazeče o ceny Akademie zveřejnil například server Popular Mechanics.com vlastní žebříček nejlepších VFX scén za rok 2008, kde autoři již v úvodu předesílají, že jimi hodnocené scény ne vždy pocházejí z těch nejkvalitnějších filmů a někdy je onen záběr takřka to jediné, kvůli čemu stojí za to v kinosále setrvat. V jejich hledáčku se tedy ocitla například scéna se vše ničícím Nano-rojem ve filmu The Day the Earth Stood Still , či zmáčený šavlozubý tygr z filmu 10,000 B.C.

V prvním případě se blýskla společnost Weta Digital (Lord of the Rings, King Kong), která pro tento působivý efekt použila software Maya a jeho pluginy, pro vyrenderování více než miliardy částic obsažených v roji se jí pak osvědčil software Renderman. V druhém případě byla práce na šavlozubém tygrovi, jeho srsti a simulaci vody svěřena studiu Double Negative, jejímž pracovním nástrojem byla již výše uvedená Maya a Shake. Na stránkách PM můžete ovšem najíti i VFX scény z oceňovaných filmů, jako jsou na Oscara kandidující The Dark Knight či The Curious Case of Benjamin Button, ve které byla skutečně mistrovsky zachycen proces proměny Brada Pitta.

Tolik tedy ve stručnosti o některých VFX počinech loňského roku, který byl skutečně bohatý na filmy založené na vizuálních efektech. V této souvislosti je potřeba zmínit, že podobné žebříčky je potřeba brát s určitou rezervou, protože každý server, zabývající se touto tématikou, preferuje jiná filmová díla a scény, stejně jako diváci, kteří měli možnost tyto filmy shlédnout.

Tématické zařazení:

 » 3D grafika  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: