Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
3D grafika
Rhinoceros 1.1 - tipy a triky
16. října 2000, 00.00 | Představme si několik praktických tipů a triků, které vám pomohou pracovat s 3D programem Rhinoceros.
PRACOVNÍ OKNA
První věc, která člověka ihned zaujme jsou pracovní okna (pohledy). Každý si rád tyto okna přízpůsobí a Rhino mu jde vstříc. Nabízí 2 základní varianty. 4 pohledy a 3 pohledy. Tyto varianty si můžeme dále upravit. Pokud najedeme myší na rohraní mezi okny, kurzor se změní a lze tažením myši měnit jejich velikost. Pokud při tažení držíte CTRL měníte velikost okna nezávisle na ostatních. Dále lze okna rozdělit půlením horizontálním nebo vertikálním a tím vytvořit další, či vytvořit úplně nové okno nad již existujícími. Při dlouhodobé práci si můžete vaše rozdělní oken načíst z již dávno uloženého souboru. Všechny tyto operace můžete dělat z příkazové řádky nebo z menu View > Viewport Layout. Dále pokud stisknete pravé tlačítko nad názvem okna (vlevém horním rohu) rozbalí se vám roletové menu, kde lze maximalizovat, stínovat, prohazovat a nastavovat vlastnosti jednotlivých oken.
PŘÍKAZOVÉ ZKRATKY
Uživatélé CAD programů s možností zadávání příkazů z příkazové řádky mi dají za pravdu, že bez zkratek to nejde. I Rhino je umožňuje používat. V dialogovém okně Tools > Options pod záložkou Aliases si tyto zkratky lze nadefinovat. Standardně jsou nadefinovány 3. o - ortho, p - planar, s - snap. Tyto zkratky jistě nikoho neuspojí a jsou téměř zbytečné, protože jsou přístupné v dolní části Rhina přes levé tlačítko myši. Osobně hojně používám zkratku e - offset (ekvidistant), c - copy, m - move, mi - mirror, r - rotate. Prostě si každý navolí často používané příkazy. I když se to pro uživatele, který je nikdy nepoužíval, může zdát zbýtečné, není to pravda. Zde se dá hodně ušetřit času, který lze využít někde jinde. Například je velmi špatné, když uživatel musí hledat kdeže ten příkaz je (v menu, v ikonách) nebo velmi pomalé vypisování do příkazového řádku.
KLÁVESOVÉ ZKRATKY
Klávesové zkratky taky zpříjemňují a urychlují práci. Najdete je v Tools > Options pod záložkou Shortcut Keys. Standardně je zde již navoleno dost zkratek. Uživatelé zvyklí na jiné klávesové zkratky si je tady může změnit. Skrytou nevýhodou je jejich počet (nelze přidávat), ale kdo by si je pamatoval.
OPAKOVÁNÍ PŘÍKAZŮ
Taky se vám stalo, že Rhino po nechtěném klepnutí na pravé tlačítko myši zopakoval předchozí příkaz. Není nic jednodušího než mu to zakázat. Otevřete Tools > Options. Pod záložkou General se koukněte do sekce Commands. V prvním řádku lze nastavit příkaz, který se provede při startu aplikace (např. open). V druhém řádku je už nadefinováno několik příkazů, které se nemají opakovat. Stačí jen dopsat na konec váš příkaz s mezerou. Druhořadý efekt je, že po stisknutí pravého tlačítka se spustí příkaz, který byl spuštěn před tím.
ZPĚT, ZNOVA
Jakožto víme, že Rhino nepodporuje topologii vývoje (historii), musí nám stačit příkazy UNDO a REDO. Je samozřejmá jejich bezchybná funkčnost. Velká výhoda oproti jiným programům (např. AutoCAD od Autodesku) je v příkazu REDO. Rhino jej umí mnohonásobně. Rozuměj tak - vrátím se zpět o 4 kroky => tyto kroky mohu znova provést jen použitím redo.
UKLÁDEJTE
Toto slovou nemá budit nedůvěru ve stabilitu RHINOcerose, ale v člověka samotného. Správný modelář má již zafixováno po dobře provedeném a plánovaném příkazu uložit soubor klávesovou zkratkou CTRL+S (ani to nevnímá). Ale pro člověka, který to nemá zafixováno je pak ztráta několikaminutové až hodinové práce velkým rozčarováním. Jediným řešením je nastavit v Tools > Options v záložce Files automatické ukládání na určitou dobu, řekněme 10 minut. Já osobně sice ukládám, ale dělám si po určitém počtu důležitých operací přeuložení do jiného souboru. Takže pokud zákazník nebo vy osobně se chcete po několika dnech vrátit a předělat důležitou část, kterou nelze jinak modifikovat, je nasnadě sáhnout po těchto souborech.
IKONOVÉ MENU
Standardní ikonové menu je již samo o sobě dobře vytvořené, ale proč bychom si jej nepřízpůsobili, když nám to umožňuje. Jsou dva způsoby. První spočívá ve využití stávajících ikonových menu a jejich umístění podél oken. Druhá možnost je ve vytvoření vlastních ikonových menu.
- Otevřete Tools > Toolbar Layout > Edit.... Zde si jednotlivá menu můžete zapínat a vypínat. Nebo pokud v rozbalovacím ik. menu najedete myší na horní pruh menu, změní se kurzor na posuv a vy si menu můžete vytáhnout ven.
- Otevřete Tools > Toolbar Layout > Edit.... Použijte tlačítko New Toolbar a zadejte název svého menu a velikost ikonek. Po jeho vytvoření si do něj lze myší přetahat již vytvořené ikony: stiskněte CTRL a najeďte myší na kopírovanou ikonu, objeví se vám kurzor s nápisem COPY LINK a tak jej chytněte a přetáhněte do svého nového menu. Další možností je držet tlačítko SHIFT. Pak můžete ikonu přesunout (levé tlačítko) nebo editovat (pravé tlačítko) přímo příkaz, který provádí pro obě tlačítka myši.
Příští článek bude o modelování dle nafocené předlohy.
Další relevantní články:
Tématické zařazení:
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
11. května 2014
-
23. května 2014
Epson na konferenci Droidcon Berlin ukázal nové možnosti čekající na vývojáře OS Android
-
24. listopadu 2014
-
13. května 2014
Samsung NX3000: retro styl, špičkový výkon a snadná konektivita v jednom přístroji
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014