Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
3D grafika
Rhino verze 3 - Veni, Vidi, Vici?
rhino3
9. dubna 2003, 00.00 | Uživatelům známého modeláře Rhinoceros se určitě donesla zpráva, že vychází nová verze tohoto programu. Podíváme se jí důkladně na noso-růžky, abychom zjistili jak vypadá, co nového přináší a také abychom zodpověděli otázku, zda je otazník v názvu recenze skutečně zapotřebí.
Uživatelům známého modeláře Rhinoceros se určitě donesla zpráva, že vychází nová verze tohoto programu. Podíváme se jí důkladně na noso-růžky, abychom zjistili jak vypadá, co nového přináší a také abychom zodpověděli otázku, zda je otazník v názvu recenze skutečně zapotřebí.
Obr. 1.: Startovací okno nového Rhina
Klíčová slova:
Rhinoceros, GUI, Layer Popup menu, Zobrazovací režimy, Flamingo
Rhinoceros je 3d modelář pracující s NURBS. Program funguje na klasických PC pod systémem Windows 98/NT/ME/2000/XP. Je možné ho spustit i na počítačích Apple Mac s využitím Virtual PC. Je nenáročný na diskový prostor a téměř každý si jej brzy zamiluje díky velice přítulnému způsobu modelování. Rhino prostě chytne a nepustí.
Co zaujme na první pohled je skutečnost, že poslední Rhino se obléklo do nového, slušivějšího kabátku. Nejeden začínající uživatel byl dříve značně znechucen sotva program uviděl, ale pak si na program prostě zvykl. Z toho se asi návrháři poučili a ušili GUI na míru moderním modelářům. Téměř všechna okna jsou nyní plovoucí, což je výhoda zejména pokud nejste zvyklí na standardní nastavení. Příkazová řádka patří také mezi plovoucí okna a navíc se možnosti funkcí zobrazovaných na příkazové řádce staly klikacími. Změny doznaly i ikonky a fonty používané celým programem. Vše se tváří prostě tak nějak uhlazeněji (viz obr.2).
Hlavní změny, které nové Rhino přináší však nejsou vidět na první pohled a asi je ani neocení obyčejný uživatel. Změna je následující: jádro nového Rhina je kompletně přepsáno a dále bylo vytvořeno nové vývojové prostředí, které umožní dalším programátorům daleko snadněji přidávat nové funkce.
Obr. 2.: Projekt načtený v Rhinoceros verze 3
Nyní ale pěkně popořádku. Co tedy Rhino verze 3 přináší za výhody podle výrobců?
a) Vylepšené uživatelské prostředí:
Plovoucí dialogová okna, která se průběžně aktualizují zatímco běží jiné příkazy.
Zadávání příkazů na příkazovou řádku je usnadněno, neboť Rhino samo doplňuje možné příkazy po zadání prvních písmen (viz obr.3.).
Obr. 3.: Automatické doplňování textu
Pro intuitivnější používání jednotlivých funkcí byly příbuzné příkazy spojeny do jedné funkce s množstvím parametrů, které je možno volit z příkazové řádky kliknutím myší (viz obr.4.).
Obr. 4.: Volba parametru funkcí může být provedena i pomocí myši
Ovládání jednotlivých vrstev se stalo daleko rychlejším díky modernějšímu Leyer popup menu na status baru (viz obr.5.).
Obr. 5.: Nové popup menu pro vrstvy je skutečně užitečné
Další výhodou, kterou ocení zejména skuteční profesionálové je podpora více pracovních monitorů a také možnost použití ikon s průhledností v Toolbaru.
b) Lokální podpora:
Rhino je k sehnání v několika možných jazycích. Tím se nemyslí jen překlad dokumentace do několika jazyků, ale kompletní uživatelské prostředí v mateřštině nejen pro Brity, ale i pro Němce, Japonce a zejména také Čechy. Pokud tedy již dlouho naříkáte, že valná většina softwaru pro grafiku není v české verzi, můžete být klidní. Rhino by mělo být k dostání i v češtině. A pokud máte vytvořeny scripty v angličtině, budou vám fungovat i se zapnutou češtinou.
Obr. 6.: Rhino můžete používat klidně i v japonštině
c) Hardwarová akcelerace s OpenGL:
Nové Rhino podporuje, díky přístupu k funkcím OpenGL zabudovaným přímo v některých grafických kartách, mimo jiné i využití anti-aliasingem vylepšených náhledů síťovaných modelů.
d) Zobrazovací režimy:
K režimům Wireframe a Shaded přibyla celá řada nových modů zobrazování. Na naše báječné výtvory se tedy můžeme podívat jak v síťované podobě, tak v několika stínovaných verzích - Shaded, Ghosted, X-ray a Randered (viz obr. 7. až 12.). Navíc můžeme vypínat a zapínat volbu ostrého zobrazování plošek anebo stínování pouze označených objektů. Dále lze využívat analýzy objektů a zobrazovat také pomocí Zebra, Enviroment map nebo Show naked edges.
Obr. 7. až 12.: Různé mody zobrazování, zleva: Wireframe, Shaded, Ghosted, X-ray, Rendered a Zebra
e) Délky v perspektivě:
Přibyla možnost změřit vzdálenosti různých bodů v okně Perspective.
f) Worksessions:
Práce v týmu by měla být od verze 3 snadnější. Díky použití Worksessions může totiž na jednom projektu pracovat několik grafiků zároveň bez větších obtíží. Projekt je rozdělen na mnoho souborů na nichž pracují jednotliví lidé. Použitím refresh podle potřeby pak každý uživatel vidí zbylé části projektu v nejnovější verzi.
g) Bloky:
Blok je množina objektů spojených dohromady tvořících jednu entitu. Použití bloků při vytváření nových instancí umožňuje jak šetřit diskový prostor, tak po změně definice bloku automaticky pozměnit všechny instance.
Jak již bylo zmíněno dříve, Rhino verze 3 je kompletně přepsané, s novým jádrem. Kromě toho mají programátoři k dispozici mocnější SDK odhalující více vnitřních činností Rhina, díky němuž by podle autorů mohli tvořit daleko mocnější plug-iny.
Jak to ale vidí normální uživatel?
Po zkušenosti s prací v demoverzi programu (což je vlastně plně funkční verze programu s omezením na 25 uložení) bych místo nákupu nové verze Rhinocera (komerční verze stojí 895 USD) volil nákup jiného softwarového vybavení. Rhino 3 sice s sebou přineslo několik nových vylepšení, ale bez těch se dá v klidu obejít. Víceméně se jen zvýšil komfort práce s programem. Přibylo jen pár nástrojů, bez nichž bych si dále práci dokázal již jen těžko představit.
Velice si cením nového Layer popup menu. Používání vrstev značně přispívá k přehlednosti složitého modelu. V předchozích verzích byla práce s vrstvami velmi nepohodlná (velmi slušně řečeno), takže jsem používal vrstvy jenom v těch nejzoufalejších případech. Nyní je to tak snadné. Velice užitečné je také rozšíření náhledů na projekt o režim Ghosted. Díky němu má uživatel lepší přehled o poloze objektů, než jen s použitím drátěného modelu. Doufám, že tyto dvě věci si do svých deníčků "TODO" přidají i vývojáři jiných programů pro tvorbu 3d grafiky. Další výhodou je zabudování Flamingovského rendereru přímo do základní verze programu. Vykreslování objektů je řešeno na několik průchodů a výsledek je kvalitnější než výstup z Rhina verze 2 (bez Flaminga ovšem). Grafiky, kteří ale v Rhinu pouze modelují a rendering provádějí v Cinema4D nebo v 3ds max však nový renderer příliš nezaujme.
To byly hlavní přínosy nové verze. Jakožto člověk, který programuje jen když musí, nedokážu dostatečně ocenit práci tvůrců na novém jádře ani na SDK. Nezaznamenal jsem žádné velké změny v rychlosti zobrazování, nebo vytváření povrchů ve složitějších situacích. V tomto ohledu se mi jeví Rhino stejné.
Závěrem bych nabídl kratičké shrnutí. Nové Rhino přineslo několik zlepšení především v uživatelském rozhraní. Objevilo se pár novinek, které potěší, ale v zásadě ničím nepřekvapilo ani neohromilo. Jde prostě s dobou a to je dobře.
Demoverzi nového Rhina si můžete zdarma stáhnout z následující adresy:
http://download.mcneel.com/rhino/3.0/eval/
V recenzi byly použity některé informace z oficiálních stránek programu na adrese
www.rhino3d.com
Tématické zařazení:
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
11. května 2014
-
23. května 2014
Epson na konferenci Droidcon Berlin ukázal nové možnosti čekající na vývojáře OS Android
-
24. listopadu 2014
-
13. května 2014
Samsung NX3000: retro styl, špičkový výkon a snadná konektivita v jednom přístroji
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014