Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
3D grafika
Jak psát Tutoriály
14. listopadu 2005, 00.00 | Následující článek by měl pomoci všem grafikům a podobně zaměřeným nadšencům, kteří někdy koketovali s myšlenkou: napsat si svůj první Tutoriál. Zde se tedy pokusím pomoci všem těm,
které láká psaní vlastních tutoriálů pro práci s 3D programy.
Následující článek by měl pomoci všem grafikům a podobně zaměřeným nadšencům, kteří někdy koketovali s myšlenkou: napsat si svůj první Tutoriál. Zde se tedy pokusím pomoci všem těm, které láká psaní vlastních tutoriálů pro práci s 3D programy.
Problém první: měl bych zrovna já psát tutoriál???
Zkusit si napsat svůj tutoriál může pochopitelně každý, aby taky ne. Teď ale uvažujme případ, kdy budete svůj návod publikovat někde jinde než jen na svých osobních stránkách a spousta uživatelů jej bude chtít použít jako učební materiál. Tady je jádro prvního problému. Pokud chcete psát návod, který bude někde uveřejněn a bude k dispozici spoustě čtenářů, je potřeba mu dát nějakou úroveň.
Za A je nutné dané problematice (v tomto případě 3D softwaru) skutečně do hloubky rozumět. Vtip je ale v tom, že nestačí chápat jen to, o čem se chystáte psát. Může se stát, že se dejme tomu v Maye naučíte nějaké základy a chtěli byste napsat návod krásně pojmenovaný "Začínáme s Mayou". V něm vypíšete zhruba to, co o Maye víte a ukážete pracovní postup na nějaké jednoduché scéně. To je ale chyba lávky, neboť pro psaní návodu je nutné mít celý software pořádně pod palcem. Snadno by se mohlo stát, že špatně popíšete teorii, povedete čtenáře ne zrovna optimální cestou, nebo budete složitě řešit něco, co by šlo mnohem jednodušeji. Pokud tedy nepracujete s oním 3D softwarem už nějaký ten pátek, raději se tvorbě návodu prozatím vyhněte. Na druhou stranu nevěšte hlavu, rozhodně nemusíte být nějací profesionálové. Stačí "jen" mít praxi a vědět, že to, co píšete, je správné a efektivní.
Za B je potřeba zvládnout to po stránce češtinářské. Snaha o vyvarování se pravopisných chyb je myslím samozřejmostí (ale každému pochopitelně někdy nějaká ujede), jde spíše o stylistiku. Tady by ale u většiny lidí neměl být problém, vzhledem k tomu, že za sebou všichni máte povinnou školní docházku a učitel(ka) češtiny vám jistě mnohokrát vštěpoval(a) do hlavy jistá pravidla pro psaní slohu. Mladší grafici (záměrně nechci říkat děti) zde možná narazí, ale z vlastní zkušenosti vím, že i v raném věku lze napsat celkem slušný návod :-)
Za C byste určitě měli mít přečteno a vyzkoušeno spoustu návodů a knih od různých autorů, abyste získali určitou představu o podobě textu.
A za D musíte mít spoustu času a trpělivosti. Napsat návod většinou skousne jeden víkend, a teď nemyslím jen sobotní odpoledne, ale i celý večer a půlku neděle... Připravte se na to, že delší návody vám se vším všudy můžou ze života ukousnout i více než patnáct hodin.
Problém druhý: jakpak mám začít???
Tak nejdříve si (jak jinak) vymyslíte nějaké téma. Máte na výběr dvě základní (ale prolínající se) cesty. Buďto budete popisovat tvorbu nějaké scény od úplného počátku, hezky od nastavení, modelování, přes texturování, materiály až po animaci a konečný rendering, přičemž výsledkem pak bude pohledná scéna, při jejíž tvorbě se čtenáři dozvědí od každého něco nového. No a nebo se zaměříte na nějakou konkrétní oblast, například UnwrapUVW mapování v 3ds max či renderovaní MentalRayem v Maye, kde by čtenář měl po prostudování tutoriálu o dané problematice vědět co možná nejvíc (v rámci rozsahu návodu, pochopitelně).
Důležité je sledovat návody na serveru, kam se ten svůj chystáte poslat, abyste nepopisovali něco, co před vámi nedávno udělal někdo jiný.
Dejme tomu, že chcete napsat tutoriál na tvorbu pejska. Ze všeho nejdřív byste si měli scénu od začátku až do konce vytvořit, abyste měli podle čeho psát. Já si ji ukládám pod jménem Scene_0x (čísluji kvůli zálohování). Už při tvorbě si rozmýšlejte, jak co později v návodu popíšete a snažte se to moc nekomplikovat.
Problém třetí: a píšeme...
Scénu s pejskem už máte hotovou, ale jak začít psát??? Jako první musíte vyřešit název. Měl by vystihovat předmět návodu (např. Modelujeme jednoduchého pejska), případně pak i probíranou techniku (Modelujeme pejska pomocí polygonů). Je nutné v názvu zmínit i popisovaný software (například Modelujeme pejska v SoftImage XSI nebo XSI: Modelujeme pejska pomocí polygonů), tedy pokud návod nepíšete pro web věnovaný pouze XSI... Uvádět v názvu verzi programu, pro kterou návod tvoříte, většinou není nutné (ale zmínit byste se o tom v návodu měli), jen upozorněte na případné problémy a rozdíly u ostatních verzí. Návod nazvaný "Animace postavy v 3ds max 7" by akorát mohl vyděsit všechny uživatele 3ds max 6...
Jako další přijde na řadu úvod, který čtenáři nejspíš uvidí i u odkazu ještě před otevřením samotné stránky s tutoriálem. Měl by v jedné či dvou větách čtenáře vyrozumět s tím, co a jak budete v návodu popisovat, např. "V tomto návodu si ukážeme tvorbu pejska pomocí polygonového modelování. V závěru pak model jednoduše otexturujete a nasvítíte". Také je vhodné zmínit složitost tutoriálu, např. "návod je určen mírně pokročilým uživatelům".
Teď už konečně přijde na řadu samotný postup práce. Ze začátku byste upozornili na nastavení např. jednotek, frameratu a podobně. Při psaní návodu mívám otevřený 3D software s hotovou scénou a pak ještě jednou s úplně čistou scénou (3ds max, Maya i XSI jdou spustit vícekrát, jak je tomu u např. Cinemy 4D nebo LightWave bohužel nevím). Postupuji asi tak, že od znova vytvářím celou scénu krok po kroku (ukládám jí pod názvem Work_0x), jako předlohu používám první hotovou scénu a souběžně s tím píši návod. Když scénu vytváříte podruhé, tak již nemusíte myslet na řešení problémů a pouze "jedete", což vám velmi ulehčí psaní tutoriálu, podle kterého pak čtenáři "pojedou" úplně stejně. Psát pouze podle první hotové scény aniž byste si u toho od znova zkoušeli postup opravdu nedoporučuji, stejně tak psát návod souběžně s prvotním vytvářením. Pokud to budete dělat tak, jak doporučuji, máte nejvyšší jistotu, že neuděláte žádnou chybu.
No a jakým stylem provádět čtenáře při postupu??? Jak napsat, aby čtenář ze začátku vytvořil kvádr??? Jednoduše... "Nejdříve vytvořte Box (Cube...), pojmenujte jej Telo...". Nechápejte to tak, že byste čtenářům měli vykat, ale že je oslovujete jako skupinu, v množném čísle. Někdy také neuškodí vložit větu typu "Teď se zaměříme na hlavu pejska", čímž naznačíte, že jste v duchu se čtenářem (...) a vedete jej dál.
Co se jazykové vrstvy týče, měli byste používat spíše hovorovou češtinu (neplést s obecnou, která je na rozdíl od hovorové nespisovná). Vulgarismům se určitě vyhněte, naopak řídkým používáním famililárních a zvukově expresivních pojmenování či občasnou hyperbolou a eufemismy text příjemně oživíte (ne, já nejsem češtinářský fanatik, jen před sebou teď mám otevřený sešit z mluvnice...).
Do jakých podrobností při popisu zacházet??? Samozřejmě vycházejte z toho, pro koho je návod určen. Pokud chcete úplným začátečníkům vysvětlit, jak přepnout v 3ds max jednotky na metry, jděte na to asi takto: "Posledním krokem před vytvářením scény bude změna jednotek. 3ds max defaultně používá bezejmenné jednotky, tzv. Generic Units. Pro tento případ však jednotky přepneme na metry, protože se to často může hodit a není od věci si na to zvyknout. Klikněte na Customize (úplně nahoře, třetí zprava) a vyberte Units Setup. V právě otevřeném okně přepněte Display Unit Scale na Metric a klepněte na OK". Mírně pokročilým pak bude stačit "...v menu Customize\Units Setup nastavte jednotky na Metric" a těm zkušenějším stačí říct "přepněte jednotky na metry". Podrobnost popisu nějaké akce závisí také na tom, kolikrát už jste jí v návodu zmínili, poprvé napište např. "klikněte na ikonku se čtyřmi koulemi nahoře na Main Toolbaru napravo, tím otevřete Material Editor, kde...", podruhé a potřetí už pište jen "otevřete Material Editor (ikonka se čtyřmi koulemi)" a potom stačí jen "otevřete Material Editor", čtenář už by se měl orientovat.
Pár rad ohledně gramatiky, stavby textu a podobně:
- nepíše se "aby jste pak mohli..." ale "abyste pak mohli..." (stejně tak jenom byste)
- nepíše se "otevřte Render Tree..." ale "otevřete Render Tree..."
- snažte se vyvarovat opakování slov, např. střídejte "kikněte myší" a "klepněte myší", "klikněte na tlačítko Quick Render" a "stiskněte tlačítko Quick Render"...
- místo omílaného klikněte pravým tlačítkem myši můžete občas použít klikněte pravým myšítkem (pokud se vám tento výraz neprotiví, jako mě)
- můžete zvýrazňovat (většinou tučně) některá důležitá slova a hodnoty, nikdy ale nepodtrhávejte (to platí pro úplně každý text, podtrhávání je přežitek z časů psacích strojů)
- t ext rozdělujte na odstavce, spíše kratší než dlouhé
Problém čtvrtý: obrázky
Hned ze začátku (např. po úvodu) byste většinou měli vložit render představující výsledek práce po zdolání návodu, aby čtenáři vůbec věděli, do čeho se pouští.
Do textu obrázky vkládejte v případě, že danou akci nemůžete jednoznačně popsat slovy, například umístění důležitých ikon a tlačítek v UI, změněné hodnoty nebo nějaký tvar, který musí čtenáři vymodelovat. Obrázky vytvářím souběžně s psaním textu tak, že sejmu celou obrazovku s 3D softwarem klávesou PrintScreen do schránky, vložím jí do Malování (nesmějte se) a tam celý neupravený obrázek uložím na disk jako Snap0x.bmp (to je důležité, v Malování do jpg nikdy neukládejte, protože vás nenechá vybrat kvalitu a samo použije úplně příšernou).
To otevřu ve Photoshopu a nejdříve oříznu a seskupím tak, aby byly vidět hlavně prvky, na které chci upozornit a nebylo tam příliš věcí navíc. Pak v nové vrstvě (mírně průhledné) vyznačím všechno potřebné a uložím nejdříve jako psd, abych to později ještě mohl bez problémů upravit. Ikony, tlačítka a hodnoty vyznačuji buď zakroužkováním štětcem s úzkou, spíše tvrdší stopou, a nebo je celé zamaluji měkkým štětcem a vrstvu pak dostatečně zprůhledním. Zvolená barva by měla být výrazná, já používám čistě červenou. Hotový obrázek pak uložím jako např. jpg a vložím do textu. V něm byste také neměli zapomenout na obrázek upozornit.
Problém pátý: jak mám návod ukončit???
Postup už jste napsali až do konce, obrázky v textu máte, ale jak jej zakončit??? Samozřejmě napište něco na způsob "Tak a to je všechno. Doufám, že jste se návodem úspěšně propracovali až na konec a nemuseli řešit nějaké větší problémy", pak se často také hodí věta typu "Teď si ještě zkuste pohrát s nastavením a přidat do scény více detailů, fantazii se meze nekladou...". Inspiraci každopádně hledejte u ostatních návodů.
Potom byste měli dát ke stažení celou scénu vytvářenou v návodu, aby ji čtenáři mohli prostudovat, použijte například větu "Dokončený model pejska ve formátu pro SoftImage XSI 4 i se všemi použitými texturami si můžete stáhnou zde, 120kB, WinRAR archiv". Všechno určitě zakomprimujte WinZipem nebo WinRARem, velikost některých souborů (především 3D scén) se tím až několikrát zmenší.
Co dál??? No přece korektura. Celý návod si minimálně jednou pročtěte až do konce, aby v něm zůstalo co nejméně gramatických chyb. Taky si dejte pozor na správnost samotného postupu a třeba dejte návod před uveřejněním vyzkoušet někomu, kdo daný 3D software ovládá na úrovni cílové skupiny uživatelů, pro které je tutoriál určen.
A na úplný závěr nezapomeňte čtenářům popřát hodně štěstí!!!
Kam svůj první návod poslat??? Můžete to zkusit třeba zde: https://www.3dscena.cz/art/3dvlastni/3D_novi_autori.html
Závěr
No a jsme u konce, přátelé. Věřím, že vám tento článek přinesl něco nového a pomohl udělat první krůček těm, jež uvažují o tvorbě vlastního tutoriálu. Doufám, že se počet autorů návodů rozroste, protože čím víc bude učebního materiálu v češtině, tím víc pak u nás bude schopných grafiků. Teď už jen zbývá, popřát vám hodně štěstí a trpělivosti, vy to dokážete.
Tématické zařazení:
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
11. května 2014
-
23. května 2014
Epson na konferenci Droidcon Berlin ukázal nové možnosti čekající na vývojáře OS Android
-
24. listopadu 2014
-
13. května 2014
Samsung NX3000: retro styl, špičkový výkon a snadná konektivita v jednom přístroji
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014