Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
3D grafika
Intuos 4: nová generace vlajkové lodi Wacomu
7. května 2009, 00.00 | Jsou produkty, jejichž jednotlivé verze jsou vlastně jen číslem, které samo o sobě nic neznamená a zásadní rozdíl mezi jednotlivými verzemi by uživatel pohledal. Pak jsou produkty, a vlastně také společnosti, u kterých není pokrok prázdným pojmem a u kterých si můžete být jistí, že s novou verzí dostanete i nové možnosti. Wacom a jejich Intuos 4 je takovým produktem.
Nový obal, nový obsah, nová barva
Již v době, kdy jsem testoval bratříčka z řady Cintiq, jsem se pozastavil nad tím, že Wacom se tak trochu vrátil do konce osmdesátých let s názorem, že černá je sexy. Ale ona je sexy, možná trošinku nepraktická, ale pěkné pokoukání to je. To bezesporu ano.
Prvním rozdílem který jsem tak zaznamenal již při předání krabice Intuosu 4 bylo, že je černý. Černý a elegantní. Elegantní až do morku jeho elektronických obvodů.
Seznámení s bednou, produktová řada Intuos 4
Cesta metrem ubíhá vždy tak trochu fádně a tak byl čas na okoukávání poměrně velké krabice, ve které se skrývá dodaný tablet ve velikosti “L”. Už ne A5, A4, případně dopsaný dodatek Wide a podobně, ale “L” jako Large. Chvilinku jsem uvažoval, zda mi přeci jen nevyměnili obal, protože i další potenciální velikosti byly trochu podivné. Ono když na Vás kouká spektrum S, M, L a XL tak máte pocit, že si kupujete svetr a ne počítačové zařízení.
Musím si hned na úvod postesknout (ono ty stesky budou vlastně jen na úvod, protože dále to jsou jen superlativy, tedy skoro jen), že pokud je oprávněný předpoklad cílové skupiny uživatelů z oblasti počítačové grafiky, pak se jedná bezesporu o osoby, které chápou význam formátů řady A a případně i B, ba dokonce jsou schopny pochopit i velikost úhlopříčky v palcích. Chápu tedy, že označovat něco termímen A5 wide (například) je vlastně hloupost. Chápu to. Chápu také, že tablety odpovídají svými rozměry dnešním širokoúhlým monitorům. Pak tedy dobrá, ať tomuto trendu odpovídá i jejich označení. Domnívám se, že označení velikosti úhlopříčky v palcích by bylo podstatně elegantnější, než znaménko “L”. Navíc by se potenciální uživatel v takovém popisu podstatně lépe orientoval i vzhledem k monitoru, který používá.
Nezbývá tedy než rozklíčovat nabízené velikosti uvedené řady Intuos 4.
Označení S v sobě skrývá nejmenší z rodiny, tablet o velikosti aktivní plochy 157,5x98,4 mm s velikostí zařízení 309x208x11 mm a váhou (podle manuálu, web říká něco jiného) 700 g. Jedná se tedy o náhradu za dřívější velikost A6 (přesněji wide, což platí pro všechny další případy).
Model M je trochu vyzrálejší s rozměry funkční plochy 223,5x139,7 a velikosti zařízení 367x254x12 mm. Hmotnost tohoto přístroje je jeden kilogram. Jedná se o náhradu za dřívější rozměr A5.
Mnou testovaným modelem byl model L, který je již poměrně velkým a vskutku profesionálním zařízením. Jeho pracovní plocha je 325,1x203,2 mm a zařízení má rozměry 472x320x12 mm a hmotnost 1,8 kg. Je nasnadě, že se jedná o nástupce velikosti A4.
Největším zástupcem klanu je pak model XL. Ten se chlubí pracovním prostorem 462x304,8 mm a rozměry zařízení 623x462x28 mm a váhou 3 kg.
Všechny tablety mají shodný poměr velikosti svých stran 16/10.
A už ten papír létá
Rád rozbaluji, asi jako každý člověk, prostě máme v genech, že milujeme překvapení s trochou napětí. Otázka je, jak dovnitř. Wacom dělá velmi efektní a elegantní krabice, které jsou vynikajícím způsobem zpracované. Musím skutečně ocenit, že se krabice jednak dobře nosí a je i pevná, jen jsem chvilinku přemýšlel nad tím, jak dovnitř. Je to tak trochu prezervativ, samotný tištěný přebal nemá jinou funkci, než sevřít vlastní krabici dohromady a zajistit plastové ucho. Po sejmutí nasouvacího překrytu je nutné otevřít samotnou bednu a v ní je onen očekávaný skvost. Opět je vše černé jako uhel, dokonce i měkčený plast, ve kterém je tablet zabalen, je černý. A i vnitřní deska, ve které je zabalený černý tablet umístěný, je černá. Všechno je černé. Krabička s CD s ovladači je černá, manuál pro rychlý start je černý (v černé krabičce) a stejně tak i dvojlist se seriovým číslem pro stažení volitelného doprovodného software je opět černý. Všechno černé. Ostatně, i tablet je černý, pero je černé, stojánek na pero je černý a krabice je černá i zevnitř. Ještě že i kablík USB/mini USB je černý, už jsem se lekl :-).
Trocha klidu na prozkoumání obsahu
Co je tedy obsahem uvedené balení tabletu Intuos 4 L? Vlastně jsme si již jednou řekli, samozřejmě samotnou desku tabletu, pero tabletu, kabel USB, krabičku o formátu CD obsahující CD s ovladači, kartu s registračním číslem volitelné aplikace ke stažení a manuál rychlého startu v několika hlavních jazycích. Součástí balení je také stojánek na pero, který ale je přeci jen něčím více, než prostým stojánkem.
Wacom pamatuje na to, že uživatel svůj nástroj používá dnes a denně a tak mu vždy nabízel (k Intuosu) také náhradní hroty pro pero. jenže jejich balení bylo trochu nepraktické a velmi náchylné na zapadnutí, ztracení a tak dále. Prostě to že něco vložíte do obalu, ve kterém je dodáváno pero, obalu jednoho jediného užití (doručení pera ke klientovi), není úplně, z pohledu běžného užívání, ideální. Nový Intuos to řeší vskutku elegantně a ve smyslu toho na co jsme zvyklí, výjimečně. Stojánek pera je rozkládací a obsahuje sadu deseti! hrotů, pěti běžných a pěti speciálních. Mimo to zde najdeme známý kovový kroužek pro vyjmutí hrotu.
Je to všechno? Ne, není. Ještě jeden prvek tu najdeme. Silnější návlek na pero. Zajímavé...
Co jsem v balení nenašel? Prvky, které jsou bonusové, či prodávané zvlášť. Hovoříme v tomto případě o myši, rozprašovači airbrush a také kurzorové myši “lens kurzoru”.
Deska tabletu, popis a specifikace
Již jsme se zmínili o velikosti desky tabletu, to ale není vše co je z pohledu této části zařízení podstatné. Tento nový Intuos je totiž v mnoha ohledech převratný a unikátní.
Zmínili jsme si již jeho velikosti a můžeme tak v popisu postoupit dále. K některým technickým specifikacím.
Poměr stran aktivní plochy všech tabletů: 16:10
Rozlišení 200 lpmm (5080 lpi)
Přesnost pera +- 0,25 mm
Přesnost myši +- 0,5 mm
Náklon pera +- 60 stupňů vyjma modelu S, u kterého jen 50 stupňů
Maximální výška pera od plochy 10 mm
Zpracování desky je jednoduše vynikající. Základním materiálem je mírně zdrsněný černý plast, který je na vrchní straně z obou dvou dlouhých stran pozvolna zkosený. Deska tak má velmi příjemný náběh a příjemně se s ní pracuje. Samotná vrchní plocha je samozřejmě rozdělená na dvě části. Na aktivní plochu a oblast programovatelných tlačítek a speciálního kruhového ovladače s centrálním přepínačem umístěných v lesklém hladkém pruhu. Všimněme si, že všechny tyto funkční prvky jsou jen na jedné straně a mohlo by se tak zdát, že Wacom hodil zcela za hlavu leváky. Ale není tomu tak. Ono si velmi rychle uvědomíme, že tlačítka jsou podle horizontální osy rozdělená symetricky do dvou skupin. Navíc jsou v pruhu s funkčními prvky dvě zrcadlově umístěná loga a kruhový ovladač je v rovině symetrie. To všechno naznačuje geniální řešení, které Wacom použil. A to, že jste-li levák, tak si tablet jednoduše otočíte a používáte jej orientovaný tak, že funkční tlačítka jsou na pravé straně. Jste-li pravák, jsou na levé straně.
Jistě bychom mohli namítnout, že v takovém případě by jedné ze skupině překážel kabel. Ale vzpomeňme si, že kabel je v balení samostatně a není tak fixně napojen do přístroje. Pokud desku otočíme zjistíme, že je v ní jednoduchá mechanická záslepka, která svými dvěmi polohami otevírá a případně zavírá dva mini USB vstupy. Pokud tedy preferujete ovládací prvky vpravo, stačí si přehodit kabel do druhé zdířky (kterou otevřeme onou posuvnou záslepkou) a naopak.
Opravdu geniálně jednoduché a funkční. A navíc se tak alespoň částečně optimalizuje velikost celého zařízení.
Zpět ale k popisu vrchní plochy tabletu. Na levé straně (v mém případě, jelikož jsem pravák) jsou tedy dvě skupiny programovatelných tlačítek a středový kruhový ovladač s přepínačem uprostřed. Tento přepínač může mít až 4 stavy, které rozeznáme podle diodek, které jsou vele kruhového ovladače. Diody, znamená to tedy, že tablet je osazen diodami? Jednoznačně ano a ne jen tak primitivními.
Intuos 4 je pokrokový i v tom, že u každého jednoho funkčního tlačítka se nám vždy píše, co toto tlačítko dělá,respektive jakou má funkci. Popiska je přitom závislá na textu zadaném u daného funkčního tlačítka v nastavení tabletu. Je tak konec anonymitě jednotlivých tlačítek. Opravdu vynikající řešení které ocení každý, kdo třeba jen na chvilinku bude zaskakovat u Vašeho počítače.
Co dělají jednotlivá tlačítka je jasné. Můžeme si na ně nastavit různé zkratky či funkční klávesy. Co ale dělá onen kruhový ovladač a středový přepínač? Kruhový ovladač nahrazuje dřívější systém skrolovacích pruhů Intuosu 3 avšak s tím, že nám umožňuje nastavit čtyři různé typy operací. Ty přepínáme středovým tlačítkem. Můžeme tak definovat režim skrolování, zoomování a tak dále, prostě co nás napadne. Vynikající...
K samotnému zpracování. To je tradičně perfektní. Plasty jsou příjemné a pracovní plocha (tím myslím celá plocha v oblasti okolo aktivní plochy) má příjemné mírné zdrsnění. Jak jsme se již zmínili dříve, perfektní je zkosení hran tabletu.
Na jedné straně tabletu je pás s logy a funkčními prvky. Tento plast je lesklý a vizuálně efektní, leč nemohu se ubránit dojmu, že je lesklý až příliš a na černé lesklé ploše jsou tak vidět všechny otisky prstů. Detektivové budou potěšeni, milovníci pořádku již méně. Perfektně byla zvolena barva popisků jednotlivých kláves, světlo je příjemně šedomodré a přitom je poměrně dobře zřetelné i pod úhlem cca 30 stupňů.
Nezmínili jsme ještě tlačítka. Jsou, jak jsme již řekli, asociovaná do dvou skupin po čtyřech objektech a u každé skupiny je plocha pro zobrazení popisků jednotlivých tlačítek. Co mne poněkud překvapilo, ale jen z počátku než jsem si uvědomil důvod bylo, že ve skupině jsou vždy dvě vnitřní tlačítka mírně sloněna k sobě, čímž se generuje mělká prohlubeň ve tvaru “V”. Tím je zajištěna hmatová navigace ve skupině. A to také není špatné.
Pero tabletu
Pero tabletu vychází svým tvarem a také zpracováním z pera Intuosu 3, ale je přeci jen poněkud pozměněné. Je totiž podstatně více “unisex”. Pero je opět zcela černé a úchopová část je tvořena měkčeným plastem podobným materiálu který používá starší Intuos 3. Vrchní část pera, ta která je opřena do ruky, je sice z plastu tvrdého, ale mírně zdrsněného. Navíc je zde i novinka ve tvaru, protože změkčený plast plynule navazuje do vrchní části pera. Není zde žádný výrazný přechod, jako u předešlé verze. Pero je pak zakončeno sexy kroužkem s nápisem Wacom a nakonec gumou. Klasika.
Upravena je délka pera, je kratší než dříve a mám pocit, že je o chloupek lépe vyvážené. Zejména ale bude asi více odpovídat ženské ruce. Což je z pohledu uživatelské obce jen dobře. Musím totiž přiznat, že kupříkladu má manželka si poměrně dost dlouho zvykala na pero Intuosu 3 (jak v práci, tak doma), které ji připadalo zbytečně těžkopádné a neergonomické (proti starému peru z období okolo roku 2003, kdy jsme měli na domácím PC A5 Graphire 2). Mně osobně vyhovovalo, ale chápal jsem vždy její poznámky. Nový Intuos 4 se tak dal, podle mého, správnou cestou.
Software a ovladače
Systém a ovladače jsou srdcem systému, protože bez nich zařízení samozřejmě nepracuje. Než se ale dostaneme k samotným ovladačům, tak si musíme trochu odbočit. Ovladače a nastavení tabletu jsou totiž zcela standardní, jak jsme zvyklí již z dob starších Intuosů. Můžeme si nastavovat různé aplikace, funkční tlačítka, pero, nastavení obrazovek a tak dále. V případě ale, že nastavíme na nějakém tlačítku funkci Radial menu, pak jeho stisknutím otevřeme speciální čtyřsměrové menu navigace v rámci systému. Toto menu má čtyři základní úrovně, které se ve dvou případech dále rozvíjí. Tyto úrovně jsou WWW, Command, E-mail a Media. Položky WWW a E-mail jsou jasné, spustí se jimi prohlížeč a emailový klient. Příkaz Command je vstupem do další úrovně, dalšího podmenu, které obsahuje obligání příkazy typu uložit, vložit, kopírovat a tak dále.
V případě podmenu Media se objeví menu umožňující ovládat přehrávač systému. Navigace v menu probíhá standardně kurzorem, tedy tabletem.
A co tedy samotné ovladače? Stávající řada ovladačů určených tomuto tabletu je 6.1x, přičemž starší ovladače tablet nepodporuje, nelze tak tedy použít kupříkadu starý 4.9, jako tomu je u Intuos 3 (který jej akceptuje). Je to samozřejmě logické, systémové změny jsou natolik markantní, že to ani jinak nelze.
Novinkou nastavení je samozřejmě zadání kruhového ovladače a také nastavení popisků jednotlivých tlačítek, které se zobrazí na panelu vedle těchto tlačítek. Novinkou je také nastavení určené pro orientaci tabletu (praváci versus leváci).
Ovladače, ovladače
A nyní to přijde a nebude to pěkné. Mým mateřským systémem je systém Windows XP x64. Podotýkám, že nejnovější systémovou záplatou je SP 2, x64 má vlastní vývojovou historii a tak není SP 3 určen systému x64 (přičemž helpdesk mne informoval, že je tento SP podmínkou na XP, jakkoliv jsem zdůrazňoval že pracuji na x64). A to je problém, protože já nemám s poslední sadou ovladačů Wacomu (nově) dobrou zkušenost. Neříkám s tabletem, jeho problém to asi není, problém je systémový. Měl jsem tu čest, že jsem mohl testovat již pěknou řádku tabletů, naposledy menší Cintiq, nikdy jsem neměl problém. Protentokráte jsem ale problém měl. Intuos 4 se mi na uvedeném systému vůbec nepodařilo spustit a situace šla dokonce tak daleko, že nepracovala ani myš (Logitech serie MX). A nefungoval mi ani tablet můj vlastní Intus 3. Nic pěkného. Po dvou dnech marného snažení o záplatu jsem musel konstatovat, že situaci nelze smysluplně řešit jinak, než reinstalací systému a na to jsem neměl ani chuť, ani náladu, ani čas. Abych situaci tedy uzavřel, nakonec jsem se vrátil ke starým dobrým ovladačům 4.9, ty pomohly a Intuos 3 jsem opětovně rozchodil. Nechci tímto nikterak strašit, domnívám se, že je situace dost specifická a nejedená se o problém obecný. Proto bych rád požádal každého, kdo má uvedenou řadu tabletů a systém XP x64 aby do diskuze přidal svou zkušenost (vzhledem k tomu, že je pravděpodobně má zkušenost vskutku výjimečná, tak předpokládám že kladnou). Za to Vám děkuji.
Jak jsem tedy tablet nakonec otestoval? Na Mac OS 10.5. Na tomto systému tablet pracoval vynikajícím způsobem a musím říci, že jsem mu lapáliji na své stanici odpustil. Skoro si říkám, že to za tu reinstalaci určitě stojí.
Softwarové vybavení
Ještě jsme nezmínili softwarové doprovodné vybavení. Na CD jej nehledejte, je k dispozici ke stažení a sám uživatel si může rozhodnout, kterou z aplikací chce používat. Ale pozor, k dispozici je jen jeden jediný program. Bohužel. Stahování je přitom vázané na registraci uživatele, sériové číslo produktu a také registrační číslo na kartě, která je přibalená.
A co si můžeme stáhnout? K výběru máme Autodesk SketchBook Express 2010, Corel SketchPad a nakonec Adobe Photoshop Elements 6/7. Vše pro platformy Win i MacOS.
Závěrem
Nový Intuos 4 je vynikajícím nástrojem, nástrojem, který je fantasticky efektivní i vynikajícím způsobem zpracovaný. Je to nová generace. Nová a lepší generace. Dámy a pánové, Intuos 4. Nic více, nic méně. Přídomky jsou zbytečné.
Tématické zařazení:
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
11. května 2014
-
23. května 2014
Epson na konferenci Droidcon Berlin ukázal nové možnosti čekající na vývojáře OS Android
-
24. listopadu 2014
-
13. května 2014
Samsung NX3000: retro styl, špičkový výkon a snadná konektivita v jednom přístroji
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014