Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
3D grafika
EIZO CG303W, na hranici možného
3. února 2011, 10.00 | EIZO je ikonou grafických monitorů a otestovat monitor, který patří mezi to naprosto nejlepší, co vůbec tato značka poskytuje, je svým způsobem výjimečná zkušenost. 30-palcový panel vyniká snad vším, čím může. Je technologickým vrcholem. Co na tyto možnosti reálný uživatel?
Krátké drama úvodem (klidně to přeskočte!)
Je více než sychravo, a tak si trochu zvedám límec. To čekání mne ubíjí, snad přijde, snad se nic nestalo, snad je to ten pravý a má zprávy z druhé strany. Nervozita pumpuje adrenalin do žil, přesto mi začíná být za pár minut zima, a tak se ukrývám v chladnoucím voze. Sleduji míjející automobily a čekám, až jeden odbočí do temné uličky.
Snad je to ten pravý, snad jej nechytli, snad to není léčka. To čekání.
Blinkr, takže to bude on. Vystupuji a v kapse mne chladí trofejní mauser. Teď to přijde. Vyčkávám. Auto zastaví a nechávám si odstup, ruce v kapsách. Nikdy nevíte, raději... Vystupuje a zahlaholí pozdrav. Nervozita mírně ustupuje, není to léčka? A že zásilku má na zadním sedadle. Na zadním? To je to tak objemné? Trochu čekám, že se otočí a v ruce bude kulomet AK47. Jenže tam štrachá možná až moc dlouho. To asi nemůže najít náboje. Situace se stává komickou. Nakonec se otáčí s obrovskou krabicí v náručí. Zmateně se tedy ptám, nechcete pomoci? Prý ne, že je už zvyklý.
Ve tmě balancuje, ruce rozpažené jak státník na letišti, mezi nimi objemná bedna. Snad tak úspěšně modernizovaný T72 v dárkovém balení? Co to tam píší, EIZO? V tom dárkovém balení na piano je skutečně monitor? Není to filmové plátno, s kinem a dvěma šatnářkami? Prý není. Jsem šokován. Roztřesenou rukou podepisuji předávajíc protokol Martinu Hájkovi z IDIFu a zmateně hledím tentokráte na své vlastní zadní sedačky, kde trůní bedna velikosti trojského koně.
Jen pár odstavců a musím se omluvit. Jenže ono se to tak stalo, ne sice úplně, ale přece jenom dost podobně. Jen bez té dramatické omáčky. Byla ale tma, zima a já čekal nevěda na co. A že je recenzovaný monitor EIZO CG303W tak obrovský, jsem opravdu neočekával. Respektive – jediné, co jsem věděl dopředu, bylo, že to bude monitor od EIZA, jinak bych se připravil. Před začátkem superlativy. Měli jste někdy na stole monitor s úhlopříčkou 30 palců a cenou okolo 83 000 bez DPH? Asi ne, pro mne to byla také první zkušenost. Velmi zajímavá zkušenost.
Eizo CG303W - tohle není drobek, vážení
Nejdříve krátké představení a technické parametry, pak osobní postřehy z práce v něm.
V prvé řadě, komu že je tento monitor určen? Jak svými parametry, technologií, kvalitou, rozšířeným gamutem i rozlišením zejména pro grafickou práci, DTP, CAD, 3D a podobně. Určen je těm, kteří vlastně chtějí dva v jednom. S rozlišením 2 560 x 1 600 je schopen nahradit dva monitory umístěné vedle sebe na výšku s rozlišením 1 200 x 1 600. To ale na druhou stranu vyžaduje hardware, který je schopen tento monitor uživit. Tedy dostatečně vybavenou grafickou kartu. A takové rozlišení není úplně standardně podporované, levnější grafické karty mívají maximum 1 920 bodů na šířku, a pak nelze samozřejmě využít nativní rozlišení tohoto panelu. To je jednoznačně škoda. Interpolovaný obraz není pro 1 920 x 1 080 špatný, stále je ale jen interpolovaný. Škoda jen, že spolu s monitorem nedodávají i grafiku :-). Skoro by si to zasloužil.
Scéna vzniklá na tomto EIZu, snad by měl Stanislaw Lem radost (Návrat z hvězd)
Jaké jsou obecné specifikace dle výrobce?
Monitor CG303W spadá do řady ColorGraphic s hardwarovou kalibrací. Jedná se o high-end model s rozšířeným gamutem (AdobeRGB 98 %, NTSC 102 %), který pokrývá až 99 % barevného prostoru ofsetového tisku. Panel je osazen H-IPS obrazovkou s nativním rozlišením 2 560 x 1 600 s širokým úhlem pohledu (to mohu potvrdit, v tomto smyslu se z mé strany jednalo o bezprecedentní zkušenost). Panel má speciální vrstvu zajišťující věrnou prezentaci černé z různých úhlů pohledu při zachování vysokého kontrastního poměru. Kombinace 16-bit interního zpracování signálu (gama-korekce), vysokého kontrastu, širokého rozsahu barev, výborné odezvy a technologie DUE (pro dosažení homogenní plochy LCD panelu) vyhovuje nejnáročnějším uživatelům v oblasti kontroly digitálního obrazu, v DTP studiích, pre-pressu, zpracování videa a dalších grafických oborech. Pro snadné ovládání jsou k dispozici předvolby nastavení obrazu. Pokročilé ovládání a kalibrace programem EIZO ColorNavigator je u monitorů řady CG standardem. Monitor umožňuje práci i v režimu na výšku při otočení o 90°.A ještě přehledný seznam
- Nativní rozlišení: 2 560 x 1 600
- Video-rozlišení: 480 p/576 p/720 p/1 080 p
- Interpolace rozlišení na celou obrazovku/rozlišení 1:1: ano/ano
- Technologie TFT panelu: H-IPS
(rozdíl technologie H-IPS a například S-IPS najdete zde:
http://www.tftcentral.co.uk/articles/content/ips_technologies.htm) - Barevný rozsah (pokrytí gamutu): AdobeRGB 98 %, NTSC 102 %
- HW-emulace sRGB (stisknutím tlačítka): emulace sRGB
- HW-emulace video-gamutů (EBU, REC709, DCI, SMPTE-C): – Pozorovací úhly pro K=10:1: horizontal/vertical 178/178°
Min/Max. jas: 50-260 cd/m2 - Maximální kontrastní poměr: 850:1
- Doba odezvy ve středních tónech: Overdrive 6 ms grey to grey
- Typická doba odezvy (rozsah signálu 0-255): 16 ms black-white-black
- Max. počet zobrazitelných barev (vstup 1: DVI-DL): 1,07 mld. (při
rozlišení 2560x1600)
Max. počet zobrazitelných barev (vstup 2: DVI-SL): 16,7 million (při rozlišení 1920x1200) - Přesnost výpočtu gradace/bit. hloubka: LUT 16 bit./12 bit LUT
- Velikost panelu/poměr stran: 76 cm (30"), formát 16:10
- Pracovní plocha - šířka x výška: 641 x 401 mm
- Viditelná úhlopříčka: 756 mm
- Rozteč sousedních bodů: 0,25
- Nastavení obraz. parametrů: Jas/kontrast, barev. teplota (R,G,B), barev. teplota 4 000-10 000 K, saturace, barev. tón, gamma-gradace 1.0-2.6, HexaColor RGB-CMY
- Plus technologie: Automatická stabilizace jasu, Automatická optimalizace jasu, Overdrive, HDCP-dekodér, DUE-tab., hw-kalibrace
- Horizontální frekvence: Digital: 31-100 kHz
- Vertikální frekvence: Digital: 50/60 Hz
- Šířka pásma digital: 269 MHz
- Vstupní konektory: 1x DVI-D SL (HDCP), 1x DVI-D DL Plug & Play VESA DDC 2B Power Management DVI-DMPM
- Spotřeba energie: max. 170 W
- Power save mode: méně než 1,5 W
- Rozměry bez podstavce: 689 x 450 x 90 mm (šířka x výška x hloubka)
- Hmotnost bez podstavce: 11,6 kg
- USB-Hub: 1x up stream, 2x down stream USB Rev. 2.0
- Dodávané příslušenství: napájecí, USB a signálové kabely (DVI-D-DVI-D, DVI-D-DVI-D), ScreenManager Pro, ICC profily (CD), EIZO LCD utility disk, čistící sada, stínítko
- Záruka: elektronika - 5 let/30 000hod. LCD panel + podsvětlení – 3 roky/10 000 hod.
- Nastavení obraz. parametrů: 90° na výšku – rotace 35° rotace do stran, 40° nahoru
- Celkové rozměry: š x v x h 689 x 511,5–629,5 x 255 mm
- Celková hmotnost: 16,1 kg
- Barevné provedení: černé
A je to doma
A co je doma, to se počítá. Okolo pobíhá můj malý syn (rok a půl) a při hrátkách monitoru, který má zapnutou zvukovou signalizaci, ukazuje na tu olbřímí plochu a opakuje: píp, píp. Nejde přehlédnout. A nemůže se na něj vynadívat.
Monitor je dodáván v klasicky střídmé bedně, pečlivě obalen polystyrenem a také rozloženým stínítkem (na tři díly, dvě boční L a spojovací prvek). Eizo doporučuje, aby s monitorem manipulovaly dvě osoby, a já se k jejich doporučení přidávám. Váha okolo 15 kg není sice nějak závratná, ale je již značná a při chybné manipulaci může dojít k poškození (například nevhodným uchopením rámečku). A jednoduše je monitor objemný.
Takže je vyndaný a šup na stůl. Noha monitoru je klasicky „eizovská“ do Y, velmi stabilní a pevná. Monitor na stole je velmi jistý. Úprava polohy monitoru je samozřejmě možná, jak rotace (viz tabulka), tak i značné výškové posuny. Pravdou ale je, že dostat monitor vzhůru není úplně snadné. Jeho váha nutila konstruktéry k vyššímu odporu teleskopu stojanu, a tak i my jako uživatelé musíme vyvinout větší sílu na jeho posun. To samé platí o cestě dolů.
Rotace monitoru jsme zmínili v tabulce, přesto i zde je drobné omezení, a to v tom, že pokud byste náhodou chtěli monitor otočit o 90 stupňů, musíte jej dát na okraj stolu a nebo jej maximálně natočit směrem vzhůru. Noha není tak vysoká, aby vám umožnila rotaci při klasické svislé poloze panelu.
Kabeláž u monitoru lze uložit do klasické klipsny provedené formou kapsy a záklapky na pružině, zde není moc co dodat.
Práce a praxe
Vždy, když dostanu na stůl nějaký hardware, upozorňuji, že nejsem specialista na hardware z pohledu technologií. Jsem tedy „člověk z lidu“, uživatel, grafik, jako vy. Následující část je tedy nutně subjektivní, doufám však, že i z pohledu ostatních uživatelů věcná a užitečná.
Před samotným popisem ale jedna drobnost, kterou jsem již zmínil. Pro důkladné zhodnocení (zejména kvality obrazu) je nutné vlastnit grafickou kartu, která odpovídá kvalitě monitoru. Bohužel má vlastní stanice poskytuje max. 1 920 na šíři a v tak krátkém časovém termínu jsem nestihl sehnat adekvátní náhradu.
Barvičky
Při použití správného DVI vstupu (vstupy jsou dva a mají odlišné parametry, jeden je DVI-D SL (HDCP), druhý DVI-D DL) je chování monitoru perfektní, přechody, které tak často trápí, jsou bezvadné a bez zakolísání, barevnost je v plné ploše monitoru konstantní. Perfektní se mi jeví i správa teploty a možnosti nastavení barev, samozřejmostí je nastavení skrze utilitky (opět u Eiza jako obvykle).
Jakkoliv se občas podobným monitorům vytýká nižší reakční doba, nemám pocit, že bych něco zaznamenal. Pracoval jsem v poměrně velkém spektru aplikací, samozřejmě většinou 3D, a i zde je pochopitelně reakční doba poměrně významná - vše bez potíží. Jaké že to byly aplikace? Výčtem, 3D-Coat, CINEMA 4D, Photoshop, Premiere, Illustrator a manželka chvilinku v InDesignu.
Pokud občas nechcete, aby soused viděl, co je na vašem monitoru, není asi tento drobeček tím pravým. Zobrazení je opravdu výborné v rámci velmi širokých úhlů, a to bez klasických barevných změn. V tomto smyslu asi mohu tvrdit, že jsem nic podobného nikdy neviděl. Ano, bílá jde při opravdu velkém úhlu (měřeno k normále povrchu) do chladných tónů, ale jen velmi slabě.
Zobrazení a práci jsem si vyzkoušel při mnoha světelných podmínkách, tmavé místnosti, v umělém i venkovním osvětlení, a vždy spokojenost. Snad jen slabé osvětlení není pro tento monitor ideální, vyzařované světelné emise dalece předčí slabý zdroj a ten jako by nebyl. I osvětlení místnosti je tak samozřejmě podstatné.
Ovládání
Měl bych jednu jedinou výtku. A to drobnou, a navíc řekněme časově omezenou. Tato výtka se týká ovládání na monitoru. To je totiž vyvedeno velmi decentně pomocí obdélných tlačítek s velmi jemnou negativní profilací. Jenže, jak jsme se zmínili, monitor je i díky ploše opravdu hodně výkonný, a tak i když máte osvětlenou místnost, tlačítka nemáte šanci vidět. Monitor vás jednoduše oslní a ostrý kontrast mezi viditelným okrajem panelu a tmavým rámečkem nedává šanci cokoliv spatřit. Chybí tu navigace, kterou jsem tak oceňoval na SX2262W.
Chápu, že monitor se nastaví jednou a konečná, že to není otázka každého jednoho dne (i když je zde velmi pěkná rychlá volba pro nastavení teploty v krocích po 500 K), zmíněná navigace by ale život jednoduše ulehčila.
Samotné ovládání, jakmile víte, kde co zmáčknout, je klasicky perfektní a přehledné, množství voleb nastavení barev je vlastně dvojnásobné (CMY), navigace je zjednodušená díky čtyřem navigačním tlačítkům (nahoru, dolů, doleva a doprava). Napoprvé jsem byl jen zaražen, že některá menu nemají tlačítko Exit a je nutné vyskočit Enterem, zato jiná toto tlačítko mají. Přijde mi poněkud nevhodné kombinovat dva systémy. Jedná se ale o drobnost a dezorientaci na 2 vteřiny.
Co jsme neuvedli...
Opomněli jsme něco? Snad jen, že monitor má klasicky dva USB konektory na pravé straně a že je nutné pro správnou komunikaci s počítačem napojit monitor i na USB.
Zhodnocení?
Hodnotit hardware z uživatelského hlediska, podle toho, co přinese uživateli, je v jistém okamžiku vlastně skoro nemožné. Jednoduše nikdy jsem neměl možnost pracovat s tak výkonným monitorem, jako je tento. Nemám s čím srovnat, a tak to asi bude skoro pro každého, který bude mít to štěstí, že jej dostane do ruky. Jistě by odborník na monitory mohl měřit technické parametry a porovnávat. Otázka je, co to sdělí uživateli, zda je schopen si převést do reálného života výsledné údaje. Já si stejně většinou chci všechno ozkoušet.
Jaký že tedy je? Barvy a jejich věrnost po celé ploše jsou výborné, pozorovací úhel jakbysmet (umím si představit konzultaci s klientem nad barevností, aniž bychom se střídali na židli), nic podobného jsem zatím nezažil. Zpracování je bytelné (snad až na prostředek rámečku - zdá se, že není vnitřně zachycený, pozor při vybalování), stojan stabilní a těžký. Posuv je možná trochu příliš tuhý, jak často tím ale budeme hýbat? Trochu mne mrzí ta absence zobrazení popisek menu.
Kdybych měl ty fondy, rád bych tento monitor vlastnil. A k němu silný hardware, který jej uživí. Jenže to je na hranici snů a fantazie. Tedy díky za tu možnost recenzování, byla to zajímavá zkušenost. Tak zase zpátky na zem....Tématické zařazení:
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
11. května 2014
-
23. května 2014
Epson na konferenci Droidcon Berlin ukázal nové možnosti čekající na vývojáře OS Android
-
24. listopadu 2014
-
13. května 2014
Samsung NX3000: retro styl, špičkový výkon a snadná konektivita v jednom přístroji
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014