CINEMA 4D tipy a triky – měkký výběr - 3D grafika - 3Dscena.cz: 3D grafika jako na dlani

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



3D grafika

CINEMA 4D tipy a triky – měkký výběr

3. června 2011, 00.00 | Neviděl jste jej někdo? Koukli jste se za ledničku? Je tam? Určitě není, on je totiž schovaný u hlavních nástrojů CINEMY 4D. Měkký výběr je velmi efektní a praktický nástroj, který se přitom používá zřídka. Pohříchu zřídka, protože umí být velmi efektní při hromadné úpravě různých částí objektu. Dokážeme si to.

Idea v pozadí

Většinu svých článků píši tak, že mne inspirují klienti. Ještě že nechtějí, abych jim platil. Naštěstí. A není tomu jinak ani v tomto posledním případě.

Měl jsem pro terasu připravit nějakou stafáž a tak jsem si řekl, že se tam hodí nějaký slunečník. Aby měl klient představu, začal jsem od primitiva kužel, které jsem si vhodně nastavil a dále chtěl upravovat. Tím jsem ale ztratil jednu nezanedbatelnou výhodu. Obecně se totiž snažím objekty vždy separovat do základních elementů a pracovat jen s jedním dílem, kdy všechny ostatní části se mi generují automaticky pomocí jednotlivých generátorů CINEMY 4D. V tomto případě mi stačila, hypoteticky, 1/16 modelu. Tedy polovina jednoho trojúhelníku, jednoho pole slunečníku. Druhá strana pole by se vygenerovala objektem Symetrie a všechny další pole by vytvořil objekt Pole, který by byl sloučen do jednoho spojitého meshe pomocí spojovacího objektu s vhodně nastavenou hodnotou Phong vyhlazení a optimalizace.

Druhou možností ale bylo, že jsem si ponechal vlastně celý objekt a ten si již z jedné strany vhodně nesegmentoval. A následně použil měkký výběr. Co to ten měkký výběr  vlastně je?

Měkký výběr

Měkký výběr je nástroj, který nám umožňuje za pomoci nějakého úbytku aplikovat posun elementů. V tomto smyslu můžeme říci, že je velmi podobný magnetu a budeme mít pravdu. Jenže přeci jen to není tak snadné. Je podobný magnetu, ale ne zcela.

01

Magnet je totiž nástroj, který působí vždy jen od místa svého středu k okraji s nějakým úbytkem. Měkký výběr je odlišný v tom, že umí pracovat se skupinou (podle režimu). Tedy že vybrané elementy jsou všechny posouvány plně a teprve od jejich okrajů je snížena působnost posunu v nějakém úbytku. A nebo může pracovat i jinak. Může pracovat tak, že si vybereme množství elementů po ploše a působnost je vždy ve středu každé vybrané skupiny, či ve středu celého výběru jako celku.

Z toho co jsme si uvedli vyplývá, že můžeme tento nástroj velmi efektně používat v případě, že potřebujeme upravit množství částí modelu najednou. Najednou za využití nástroje přímého výběru, posunu, změny velikosti a rotace. U těchto nástrojů je možnost měkkého výběru asociovaná.

Příklad

Jako příklad si uveďme zmíněný slunečník. Stručný postup je následující.

02

Vytvoříme základní objekt se základní segmentací (rotační). Segmentaci (de facto rotační) zvýšíme tak, abychom mohli vytvořit prověšení látky mezi pruty podpěr slunečníku. Vybereme si středové elementy jednotlivých polí a můžeme aktivovat měkký výběr. A voila, funguje je to perfektně. Vytvoříme jedním pohybem prověšení na všech osmi polích. Stejně tak můžeme postupovat později, při tvorbě zakřivení zaklopení slunečníku.

Co zbývá? Obecný popis rozdílu jednotlivých režimů měkkého výběru a dokončit model, respektive připravit žebra. Jakkoliv by se mohlo zdát, že se jedná o komplexní model, vše jsme zvládli během několika vteřin. Zkuste si celý postup zopakovat s tím co již znáte a opravdu zjistíte, že ne vždy je modelování složité.

Tématické zařazení:

 » 3D grafika  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: