CINEMA 4D R12 (1), nová balení a lineární workflow - video - 3D grafika - 3Dscena.cz: 3D grafika jako na dlani

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



3D grafika

CINEMA 4D R12 (1), nová balení a lineární workflow - video

3. září 2010, 00.00 | Bývá zvykem, že k začátku nového školního roku vychází i nová verze CINEMY 4D. Ta aktuální má označení R12 a je skutečnou aktualizací, nejenom novým obalem. Novinek není možná na první pohled tolik, kolik bychom čekali, při podrobném zkoumání jich však objevíme dost a dost. Lineární workflow, IES světla, nové deformátory, dávkový rendering, prohlížeč obrázků, dynamika měkkých těles, mechanické dynamické vazby, nové nástroje pro riggování.... Máme co objevovat. Odvážně se tedy pustíme tam, kam se člověk dosud nevydal!

Než ale začneme, trochu o koncepci těchto článků. Říká se, že jeden obrázek je jako tisíc slov. A co teprve hýbací obrázky, tedy videa. Z tohoto poměrně jasného důvodu bude koncepce článků odlišná. Mimo samotného textu jsou připravena i doprovodná krátká videa, která vždy budou demonstrovat probíranou problematiku v akci. Věřím, že tento postup bude uživateli oceněn a lépe pomůže v samotné orientaci programu i případně v demu u nových uživatelů (a nebo těch, kteří budou uvažovat o aktualizaci).

Co nového? Docela dost...

A copak že nám to v MAXONu uvařili? Nový úvodní splach i logo, a podle mého je hezčí a to i přesto, že je to barevně více návrat ke kořenům. Ono azurové v R11 mi nikterak nepřirostlo k srdci. Podstatné ale je, mimo loga :-), že se změnil systém distribuce. Modulární systém, který MAXON používal do verze 11,5 měl své zápory, značnou chaotičnost v distribuci, v možnostech aktualizací a podobně, ale na druhou stranu byl i značným přínosem pro uživatele, kteří si mohli uvařit jen to, co potřebují. To nyní již neplatí a MAXON opustil od modulárního systému. Jistě že nikoliv z programátorského a konstrukčního hlediska, ale z hlediska marketingu a prodejů. K dispozici tak máme několik balíčků, které více či méně pokrývají základní oblasti užití CINEMY 4D.

01

K dispozici tedy máme následující balíčky:

Prime: základní verze CINEMY 4D. Oproti starší verzi R11,5 obsahuje několik koncepčních změn. V prvé řadě jsou do jádra implementované všechny deformátory, které byly dříve v různých modulech (MOCCA, MoGraph apod.). Dále je do jádra implementován shader a efekt Ambient Occlusion (a to je příjemné). O novinkách se dočteme později...

BodyPaint 3D: také de facto základní verze, mimo zmíněného u verze Prime obsahuje také napojení na PRman renderery (CINEMAN). Toť dáno případným užitím BodyPaintu 3D jako texturovacího řešení u filmového průmyslu.

Broadcast: tento balíček je dalším v pořadí, co do množství obsahu. Mimo MoGraphu (respektive ex modulu MoGraph) včetně dynamiky a obsahu verze Prime, knihovny, obsahuje také globální iluminaci. Jedná se tak o poměrně solidní základní řešení.

Visualize: balíček jakousi střední cestou, nemá sice klonování a spol od MoGraph, ale jinak docela vybaven včetně GI a Sketch and Toon. Obsahem knihoven navazuje na dřívější balíček pro architekty a inženýry. Součástí jsou i IES světla.

Studio: kompletní balíček včetně všech knihoven, to nejlepší co můžete za své peníze od MAXONu získat.

Pro vyšší přehlednost ještě tabulka s obsahem a spol.

Prime Visualize Broadcast Studio BodyPaint 3D Prvek
    X X   Mograph (incl MoDyn)
      X   Mocca
      X   Hair
      X   Thinking Particles
      X   Dynamics
  X   X   Sketch & Toon
  X X     Net Render 3 Client
      X   Net Render unlimited
  X X X   Global Illumination
  X   X   Pyrocluster
  X   X   Caustics
  X   X X Cineman
  X   X   Sub Surface Scattering
  X   X   Depth Of Field
  X   X   Vector Motion Blur
  X   X   Glow Posteffect
  X   X   Highlights Posteffect
  X   X   Color Mapping
  X   X   Physical Sky
X X X X X Ambient Occlusion
  X   X   Virtual Walkthrough
  X   X   Okino Import
  X   X   IGES
  X   X   Architecture Content
  X   X   Engineering Content
    X X   Broadcast Content
  X   X   IES Lights
      X   Pose Morph

Nastavení projektu

Co nás přivítá hned po prvním spuštění CINEMY 4D je nastavení projektu, které na nás vykoukne ve Správci nastavení. Toto okno nahrazuje původní dosti jednoduché nastavení a obsahuje dosti změn, které jsou zásadní. Všimněme si, zadat zde můžeme jednotky scény a také měřítko dokumentu. Už to dává tušit, že se změnil přístup CINEMY 4D k práci s jednotkami. Jsou nyní podstatně bližší reality a pokud jste architekti, měli byste je ocenit. Mimo to, jejich přepracování má spojitost i s možností využití IES světel.

Co dále? Lépe připravené nastavení různých základních přepínačů, ale to není podstatné. Podstatné naopak je nastavení výchozího materiálu celé scény a všech objektů, které nemají materiály nastavené. Připravené jsou dvě základní barvy (stará 80% šedá a tmavě modrá) a také možnost si zadat barvu vlastní. Vše má totiž souvislost...

2

Souvislost s lineárním workflow. Výstupní zobrazení je s gamutem 2,2, jenže vše v CINEMĚ 4D bývalo s gamutem 1. Výsledky tak byly dosti odlišné od toho, co bychom potřebovali (velmi často). Světlé oblasti byly příliš přeexponované, naopak tmavá místa velmi tmavá. Vše šlo samozřejmě řešit pomocí různých triků, v nastavení renderingu se zadal filtr na gamut 2,2 a na všech materiálech, aby odpovídaly tomuto gamutu, se nastavila hodnota 1/2,2, což je 0,4545. Tím jsme získali lineární workflow a výsledky velmi podobné VRay a podobným. Jenže náhledy materiálů tak byly velmi tmavé a špatně se s nimi pracovalo a celý systém byl dosti náročný na přípravu (překlad každého jednoho kanálu který se podílí na barvě povrchu). Dnes tedy máme tento systém práce se scénu, který ovlivňuje vše od materiálů, osvětlení až po výpočet, interně připravený a to je jedině dobře, protože může posunout naše díla podstatně dále. A co více, můžeme také započítat barevné profily, buďto sRGB, lineární a nebo je nechat vypnuté (doporučuji sRGB). To mimochodem platí i pro všechny textury, které do systému načteme.

3

Ještě drobnou poznámku. Lineární worflow je problematikou systémovou, nikoliv renderovací technologie. Nemá tedy spojitost s tím, zda používáme GI, světla, osvětlujeme exteriér fyzikální oblohou a nebo předmět studiovým nastavením. Je prostě součástí každé situace. Ostatně, podívejte se na ukázku sami...

V uvedeném videu jsou dvě situace, jedna renderovaná jen pomocí fyzikální oblohy a GI, druhá prostými světly a ničím více. Obě dvě jsou lineárním workflow ovlivněny, je zřejmé,že jeho uplatnění je na vzhled scény klíčové.

Na co se podíváme příště?

Nezmínili jsme, prozatím, změnu struktury menu CINEMY 4D a zcela nové, vynikající deformátory. To musíme napravit. Další novinkou navázanou velmi blízce na rendering a lineární workflow je možnost nastavení teploty – vyvážení bílé na kameře. A to je druhé zásadní téma, respektive, to opravdu důležité.

Tématické zařazení:

 » 3D grafika  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: