Adobe Flash CS3 Professional přichází - 3D grafika - 3Dscena.cz: 3D grafika jako na dlani

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



3D grafika

Adobe Flash CS3 Professional přichází

10. dubna 2007, 00.00 | Přepracované uživatelské rozhraní, nové nástroje, komfortní import dokumentů Photoshopu a Illustratoru či podpora tvorby a vývoje v jazyce ActionScript 3. Takové jsou některé ze zajímavých novinek nové podoby aplikace Flash, kterou blíže představujeme v tomto článku.

Creative Suite 3 s sebou přináší i novou verzi aplikace Flash, nesoucí nyní přívlastek CS3 Professional. Ve svých dosavadních podobách (vytvářených společností Macromedia, kterou Adobe před nějakým časem zakoupila) se Flash stal zásadním nástrojem pro tvorbu interaktivních prezentací, reklamních prvků, animací, RIA aplikací, microsites a stále se rozšiřujících aplikací do mobilních zařízení. Odpovídající soubory (ve formátu SWF, obvykle se o nich nicméně hovoří jako o "Flash souborech", "souborech ve Flashi" apod.) jsou publikovány na World Wide Webu či v mobilních zařízeních (mobilní telefony, PDA aj.), kde k přehrávání slouží odpovídající bezplatný Flash Player (Lite). Najde se tedy mnoho uživatelů, které zajímá, co vlastně nová podoba dané aplikace přináší. O souhrn novinek se pokoušíme v tomto článku. Nejde přitom o recenzi, protože ostrá verze dané aplikace dosud nebyla Adobe zveřejněna, při dalším popisu nicméně vycházíme nejen z materiálů Adobe, ale i vlastních zkušeností s odpovídající pre-release.

Prostředí

První věcí, které si uživatel v novém Flashi všimne, je přepracované uživatelské prostředí. Nejde však o žádnou razantní změnu, ale pouze vylepšení stávajícího rozvržení se sjednocujícími prvky pro nové produktové verze programů Adobe – konkrétně má nyní Flash koncepci ovládání shodnou s Photoshopem, Illustratorem a InDesignem CS3 (Dreamweaver zůstává u rozhraní dřívějšího). Nové rozhraní takto dovoluje palety – nyní označované jako panely – organizovat v zásobnicích-docích, umístěných na krajích okna aplikace. Dok pak lze klepnutím na tlačítko v záhlaví minimalizovat (zobrazí se pouze ikonky panelů), či rozvinout (zobrazí se odpovídající sestava panelů). Panely je možno v dřívějším stylu umisťovat i mimo dok na libovolnou pozici, zde je pak možné jejich různorodé seskupování.

Nové prostředí bude na stávající uživatele samozřejmě přinejmenším z počátku působit trochu nezvykle. Optimalizace pracovní plochy a úspora místa je nicméně v tomto případě dle našeho názoru správným krokem.

Časová osa

Nyní se zastavme u časové osy, která se taktéž nevyhnula drobnějším úpravám, konkrétně

jde o přesunutí tlačítek, které má Flash 8 nad časovou osou, pod ni. Navíc tu máme funkci "Workspace", kterou přepínáme rozvržení pracovní plochy s nástroji dle činnosti, kterou provádíme. Lze takto měnit speciální nastavení pro bannery, Flash Lite aplikace či třeba stránky typu microsite.

Křivky a primitiva

Nově máme k dispozici také více nástrojů pro práci s křivkou (Pen Tool, Rectangle a Oval Primitive Tool) podobně, jak je tomu v programu Adobe Illustrator, a pro práci s vektorovou primitivou.

Teď už není problémem několika kroky vytvořit vektorovou výseč nebo „donut“ stejně jednoduše, jak je tomu u jiných programů specializovaných na vektorovou grafiku.

Potřebujeme obdélník, který bude mít každý roh jinak zakulacen? Nástroj „Rectangle Primitive Tool“ se o vše postará. Stačí každému ze 4 rohů nastavit, v kolika krocích má být zakulacení provedeno.

Vylepšena byla práce s nástrojem „9-Slice“, který slouží například k zachování zaoblení rohu při změně velikosti objektu, při tvorbě dialogového okna flashové aplikace apod.

Filtry

Důležitou pomůckou jistě bude pro mnohé nová možnost kopírovat filtry jako jsou "Blur", "Drop Shadow", "Glow" a další aplikované na MovieClipy nebo textová pole. Nyní bez nutnosti nastavování znovu a znovu, jak je tomu u osmé verze Flashe.

ActionScript editor

Vylepšení doznal i editor pro psaní ActionScriptu, v horní části editoru máme tlačítka pro jednoduché zakomentovávání a možnost „shlukovat“ kód pro větší přehlednost. Zvláště u větších projektů jde o neocenitelný nástroj vývojáře.

Teď se podíváme na novinky, které už nejsou na první pohled tak patrné.

ActionScript 3

Plná podpora pro ActionScript 3 je asi nejzásadnější změnou z pohledu programátora, a pokud chceme ve Flashi naplno využít potenciálu kompletně přepsaného Flash Playeru 9, nemáme jinou možnost než přejít na Flash CS3 Professional či případně Flex. ActionScript 3 už lze řadit k vyspělým programovacím jazykům, kdy každá proměnná musí být přesně deklarována a nejde tudíž spoléhat na „benevolenci“ při programování, jak tomu bylo doposud. V některých operacích dosahuje aplikace psaná v ActionScriptu 3 několikanásobného zrychlení, a proto se na Internetu můžeme již setkat s projekty, které ve Flashi nabízejí 3D engine, texturování objektů, práci s videem či obrázky, aplikace jako je FTP klient, ovládání pomocí webové kamery a podobně. ActionScript 3 je také základním stavebním kamenem již zmíněného produktu Adobe Flex 2, který už je nějaký čas na trhu a využívá plný potenciál Flash Playeru 9.

Debugger

Vylepšen byl taktéž debugger pro komfortnější ladění aplikací v přímém propojení chybového hlášení se zdrojovým kódem, tak jak je tomu u Adobe Flex 2.

Možnost kopírovat motion tween objektu z časové osy na jiný a převod do ActionScriptu 3

Funkce, kterou skrývá pravé tlačítko na časové ose, se jmenuje „copy motion“ a „copy motion as ActionScript 3“. První nám nabídne přesně aplikovat motion tween objektu z časové osy na jiný a druhá možnost, jak už název napovídá, dokáže konvertovat motion tween do ActionScriptu 3.

Import formátů AI a PSD

Díky integraci formátů Photoshop a Illustrator nyní lze bez větších problémů importovat nativní dokumenty daných aplikací se zachováním vrstev, editovatelných textů a dalších nastavení přímo do Flashe pro další úpravy. To posiluje například možnosti kooperace mezi grafikem a tvůrcem flashové prezentace, kdy grafik připraví podklady ve Photoshopu nebo Illustratoru.

Aktivace flashového obsahu v prohlížeči Internet Explorer

Díky změně v přístupu k flashovému obsahu ze strany prohlížeče Internet Explorer bylo nutné vždy upravovat i implementaci flash prezentace v kódu stránky. Bez této úpravy se pokaždé okolo celé flashové aplikace zobrazoval rámeček, na který bylo nutné nejprve kliknout a až pak měl uživatel možnost s aplikací pracovat. Flash CS3 již generuje kód, který problém automaticky odstraní a není třeba provádět další úpravy, jak tomu bylo doposud.

Export do formátu QuickTime

Vylepšen byl export do formátu *.MOV s respektováním některých efektů, movie klipů i ActionScriptu.

Flash Video Encoder

Aplikace doznala několika změn, jednou z nich je vylepšená práce s "Cue Points", konkrétně možnost jejich importu a exportu. Další změnu představuje možnost neprokládaného obrazu, proběhla též aktualizace databáze „skinů“ přehrávače médií.

Mobilní obsah

Nový Flash nabízí rovněž (v kombinaci s dalšími součástmi Creative Suite 3, včetně speciální nové aplikace Device Central) rozšířené možnosti vývoje obsahu určeného pro mobilní zařízení. Na ty se nicméně podíváme až v dalším článku, který připravujeme na Grafice vydat v nejbližších dnech.

Ceny a dostupnost

Nový Flash lze získat samostatně či v rámci různých podob Creative Suite 3. V prvním případě by měl být u společnosti Amos Software k dispozici za 21 518 Kč (zde i dále uvádíme ceny bez DPH při online nákupu). Upgrade z Flash Pro či Basic bude za 6 489 Kč. V případě druhém je možný nákup v rámci Creative Suite 3 Design Premium (základní cena 61 560 Kč, ceny upgrade je možné dohledat například v online prodejně Amos Software), Web Standard (31 901 Kč) a Premium (54 255 Kč), Production Premium (61 560 Kč) a Master Collection (86 194 Kč). K dispozici by měl být nový Flash již koncem dubna, a to pro platformy Windows (XP/Vista) i Macintosh (Mac OS X 10.4.8, Universal Binary).

Závěrem

Flash CS3 Professional je výborným krokem ze strany Adobe, a to ať už jde o dotažení některých částí z verze 8 skoro k dokonalosti, import formátů AI a PSD, ActionScript 3 s velkou budoucností, nebo kvalitní prostředí pro vývoj aplikací do mobilních zařízení. Jedinou skvrnou je dle nás (v souvislosti s celou Creative Suite 3 i na Grafice hodně diskutovaná) cenová politika z pohledu Evropana, poměr cen Evropa versus Amerika je poměrně absurdní, zbytečně vysoká cena by jako jediná mohla negativně ovlivnit rozhodnutí o koupi produktu.



O autorovi: Jiří Křivánek je designérem v oblasti nových médií, vývojářem Flash/Flash Lite aplikací, občasným autorem odborných článků a konzultantem. Úzce spolupracuje s agenturou Actum na úrovni Art Director a své postřehy z odborné praxe publikuje na blogu www.fandango.cz.

Tématické zařazení:

 » 3D grafika  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: