Adobe After Effects tutoriál: Stavba stylizovaného města - 3D grafika - 3Dscena.cz: 3D grafika jako na dlani

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



3D grafika

Adobe After Effects tutoriál: Stavba stylizovaného města

18. srpna 2009, 00.00 | I tentokrát zavítáme v Adobe After Effects do 3D prostoru, abychom si ukázali, jak snadno se dají vytvořit komplexní animace jen za pomoci několika jednoduchých animovaných prvků. Stavění nikdy nebylo tak snadné.

Po zhlédnutí ukázkové videa se vám pravděpodobné bude zdát, že "efekt", který si dnes podrobně vysvětlíme – tedy animaci stavějícího se stylizovaného města – spadá do kategorie těch komplexnějších. Nenechte se však mýlit, přestože se toho na obrazovce děje poměrně hodně, jakmile video prozkoumáte podrobněji, uvědomíte si, že jednotlivé jeho prvky vznikají opakováním pouhých několika základních animací. A právě tvorbu, klonování a skládání těchto animací si vysvětlíme.

Osobně pracuji v Adobe After Effects verze CS4, využívat však budeme natolik elementárních technik, že byste neměli mít problém s jakoukoliv starší verzí softwaru. Narozdíl od předchozího tutoriálu již nebudu popisovat všechny zkratky a rozepisovat postupy základních operací (např. vytvoření nové vrstvy atp.). Dejme se do toho!

A.Tvorba základních animací

Zeď 1

Začneme vytvořením naší první "zdi". Vytvoříme si kompozici s názvem "zed01", preset HDV/HDTV 720 25 o délce 14 sekund (obrázek 1). V této kompozici vytvoříme modrou vrstvu "modra" barvy #00AAD4. Tu zmenšete na 50 % velikosti a umístěte do levého horního rohu (obrázek 2). Nyní ji 3x duplikujte a nové kopie nazvěte "zluta" (#FFEA00), "zelena" (#00D414) a "fialova" (#9100D4) a změňte jejich barvy dle uvedených kódů (jděte do Layer-Solid Settings a zde Color). Žlutou umístěte vpravo nahoře, zelenou vlevo dole a fialovou vpravo dole. Měli byste skončit s kompozicí dle obrázku 3.

obrazek1f.jpg
Obrázek 1

obrazek2f.jpg
Obrázek 2

obrazek3f.jpg
Obrázek 3

Nyní převeďte všechny čtyři vrstvy do 3D (RMB – 3D Layer), jděte na frame 0 (zobrazení framů namísto času aktivujete klepnutím Ctrl + LMB na ukazatel času na timeline) a zadejte keyframe pro Y Rotation na +90.0°. Jděte na frame 40 a zde zadejte keyframe 0°. Tím všechny čtyři vrstvy začnou z pravého úhlu rotovat současně až do roviny. Tyto framy změňte na Easy Ease (označte je a stiskněte F9). Zkontrolujte kompozici podle obrázku 4.

obrazek4f.jpg
Obrázek 4

Stejným způsobem animujte Opacity, na frame 0 zadejte 0 % a na frame 20 zvolte 100 % – obrázek 5.

obrazek5f.jpg
Obrázek 5

Nyní posuňte začátek každé vrstvy tak, aby animace neprobíhala pro všechny současně – obrázek 6. Tímto máme hotovou první základní animaci, která bude později sloužit jako jedna z naších zdí.

obrazek6f.jpg
Obrázek 6

Zeď 2

Druhou zeď, která poslouží pro naše mrakodrapy, vytvoříme stejným způsobem, pouze s několika obměnami. Založte stejnou kompozici jako v prvním případě, v ní vytvořte zelenou vrstvu, zmenšete ji na velikosti 50 % a 33,3 % (musíte odkliknout Constrain Proportions – obrázek 7). Umístěte ji do levého dolního rohu. Nyní zmáčkněte Y, čímž aktivujete nástroj pro změnu pozice Pivotu, tedy bodu, okolo kterého vrstva rotuje. Posuňte ho po ose Y zcela doleva – obrázek 8.

obrazek7f.jpg
Obrázek 7

obrazek8f.jpg
Obrázek 8

Teprve poté aktivujte vrstvu jako 3D Layer a nastavte rotaci na frame 0 na +90° a na frame 35 keyframe 0°. Pro Opacity pak na frame 0 opět 0 % a na frame 25 zadejte 100 %. Oba koncové framy nastavte jako Easy Ease – obrázek 9.

obrazek9f.jpg
Obrázek 9

Nyní pouze vrstvu duplikujte do dvou sloupců po třech, změňte její barvy a desynchronizujte začátek animací jako na obrázku 10 a zeď, kterou použijeme pro mrakodrapy, je na světě.

obrazek10f.jpg
Obrázek 10

Linie 1

Nyní si vytvoříme první linku, kterou později použijeme jako náš "chodník". Vytvořte kompozici stejnou jako všechny předchozí, nazvěte ji "sachovnice" a v ní černou vrstvu "sachovnice_v". Přidejte efekt Generate – Checkerboard a přizpůsobte jeho hodnoty dle obrázku 11. S vrstvou označenou zvolte Layer – Precompose – Move all attributes into the new composition a nechte název "sachovnice_v".

obrazek11f.jpg
Obrázek 11

Vytvořte obdélníkovou masku uprostřed kompozice a animujte její Mask Path zleva doprava, tak, aby na framu 0 zakrývala celou šachovnici a na framu 250 odkrývala úzký pruh přes celou kompozici (tzn. animujte její pravé dva krajní body zleva doprava). Zároveň odstraňte Constrain Proportions z Mask Feather a zadejte hodnotu 20,0. Zkontrolujte kompozici dle obrázku 12 a 13.

obrazek12f.jpg
Obrázek 12

obrazek13f.jpg
Obrázek 13

Nyní vložte kompozici "sachovnice" do nové kompozice o stejných parametrech (stačí jít do vašeho Project okna, vzít kompozici šachovnice a přetáhnout ji nad ikonku Create a new Composition. Nyní přidejte vrstvě "sachovnice" efekt Color Correction – Tint a upravte ho dle obrázku 14 – místo černé zvolte fialovou a místo bílé žlutou (stejné barvy, jaké jsme doposud používali).

obrazek14f.jpg
Obrázek 14

Linie je tímto hotová.

Linie 2

Linie 2, která představuje naši "ulici", využívá stejný postup animace masky jako Linie 1. Vytvořil jsem tři modré vrstvy (barvy #003A82) a ty vymaskoval na úzké obdélníky (prostřední širší než krajní dva). Poté jsem je animoval zleva doprava stejně jako Linii 1 a zadal stejný Feather 20,0. Mezi nimi jsem posléze vytvořil totožným způsobem dva širší zelené obdélníky (barva #05E400). Nakonec jsem desynchronizoval animace vrstev tak, aby vnější čáry vyrazily přes obraz první, následované zelenými vnitřními a prostřední modrou zcela nakonec.

Jelikož využívám stále stejné postupy, nevypisuji postup detailně. Přesnou délku animace nechám tentokrát na vás. Z obrázku 15 by však mělo být vše zřetelné.

obrazek15f.jpg
Obrázek 15

Tímto jsme dokončili základní prvky našich budov, je proto čas posunout se o úroveň výš.

B.Tvorba budov

Stěna 1

Nyní začneme z našich základních animačních prvků vytvářet prvky komplexnější. Začneme tím, že naši kompozici "zed01" vezmeme a vložíme do nové kompozice se stejnými parametry, pouze zvětšíme její výšku 3x (Composition – Composition Settings – Height a za 720 napište *3, čímž výšku vynásobíte třemi). Vrstvu "zed01" následně 2x zkopírujte a umístěte nad sebe. Tímto dostaneme stěnu, z níž vzápětí složíme dům. Nezapomínejte znovu posunout začátky animací jednotlivých vrstev, aby animace působila více náhodně.

Rovněž nezapomeňte zaškrtnou Collapse Transformations a 3D Layer pro všechny vrstvy "zed" – obrázek 16.

obrazek16f.jpg
Obrázek 16

Dům 1

Stěnu máme vytvořenou a hádáte správně, nyní jenom stačí vložit ji do nové kompozice, třikrát zkopírovat a v 3D prostoru rozmístit výsledek tak, aby stěny mezi sebou svíraly úhel 90°. A přesně to také uděláme, ovšem pouze se třemi stěnami – našemu procesoru dá výsledná animace i tak dost zabrat a jelikož se budeme dívat pouze z jednoho úhlu, absence zadních stěn nebude na obtíž.

Vezměte kompozici "stena01", vložte ji do nové kompozice se stejnými parametry, zaškrtněte Collapse Transformations a 3D Layer a zkopírujte 2x vrstvu "stena01". Poté jděte do Top View, prohlédněte si obrázek 17, z něhož okopírujte hodnoty Position a Y Rotation pro nově vytvořené vrstvy. Nyní obě stěny svírají příslušný 90° úhel k první stěně a jsou posunuty v Z prostoru tak, aby se jejich kraje dotýkaly.

obrazek17f.jpg
Obrázek 17

Vraťte se do pohledu Active Camera a když zneviditelníte vrstvu "stena01", uvidíte to, co je na obrázku 18 – naše dvě boční stěny. "Dům" je tímto hotov. Pakliže v kompozici vytvoříte kameru, můžete si vše dle libosti prohlédnout z libovolného úhlu (obrázek 19). Kameru ovšem posléze znovu smažte.

obrazek18f.jpg
Obrázek 18

obrazek19f.jpg
Obrázek 19

Stěna 2 & Mrakodrap

Nyní budeme opakovat stejný postup a vytvoříme mrakodrap. Vezměte "zed02", vložte ji do nové kompozice, zmenšete na 33.3% Scale, zkopírujte 8x a rozmístěte, aby kopie vyplnily kompozici. Poté animaci desynchronizujte a máte stěnu mrakodrapu jako na obrázku 20.

obrazek20f.jpg
Obrázek 20

Vložte "stena02" do nové kompozice o velikosti 720*1280, zaškrtněte Collapse Transformations a 3D Layer, zadejte Z Rotation -90 (čímž vrstvu postavíte na výšku, pakliže chcete, aby se mrakodrap stavěl shora, zadejte +90°). Zkontrolujte na obrázku 21.

obrazek21f.jpg
Obrázek 21

Nyní v Top View rozmístěte stěny stejně, jako jsme to dělali při stavbě Domu 1 (obrázek 22). Tentokrát používám již jen pravou boční stěnu, abych ušetřil renderovací čas. Nic vám samozřejmě nebrání postavit si domy se čtyřmi stěnami a střechou, ale rovnou vás varuji, že budete potřebovat pořádnou mašinu (nebo trpělivost).

obrazek22f.jpg
Obrázek 22

C. Finální kompozice

Jako pozadí finální kompozice (parametry jsou stále stejné – HDV/HDTV 720 25, délka 14 sekund) jsem zvolil modrou vrstvu a vložil efekt Generate – Ramp (obrázek 23). Start Color je #BBD9FF a End Color #55A1FF. Poté jsem vytvořil kameru (Layer – New – Camera) a natočil ji do pozice, která mi vyhovovala. V této pozici jsem ji uchytil pomocí funkce Parent na Null Object a na něm jsem animoval pohyb doleva. Můžete si to představit, jako bychom posadili kameru na vozíček a jeli s ním.

obrazek23f.jpg
Obrázek 23

A nyní již toho v podstatě není mnoho co vysvětlovat. Stačí jen přejít do Top View, rozmístit dle libosti vytvořené objekty, umístit libovolný titulek, vše zkontrolovat z Active Camera View a jste hotovi. Osobně jsem některé prvky ve výsledku prodloužil (např. mrakodrap01, linii01 i 02), natočil ke kameře atp. Zároveň jsem těm, které jsou dále od kamery, lehce snížil Opacity, čímž docílíme lepší zdání blednutí způsobeného atmosferickými plyny (otázkou je, zdali je to v takto stylizovaném videu nutností).

obrazek24f.jpg
Obrázek 24 – finální kompozice

Na obrázku 25 si můžete prohlédnout rozestavení mých budov a silnic z Top View.

obrazek25f.jpg
Obrázek 25

D. Závěr

Cílem tohoto tutoriálu nebylo jen naučit vás vytvořit video podobné tomu mému, ale především ukázat, co všechno se dá zhotovit jen za pomoci několika prostých prvků poskládaných do složitějších tvarů a kompozic. Možnosti jsou takřka neomezené a limituje vás jen vaše fantazie (a výkonnost vašeho hardwaru). Doufám, že vás tento tutoriál inspiroval – na viděnou příště.

Tématické zařazení:

 » 3D grafika  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: