3D Combine 2.3 - 3D grafika - 3Dscena.cz: 3D grafika jako na dlani

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



3D grafika

3D Combine 2.3

22. srpna 2000, 00.00 | 3D brýle v mnoha provedeních umožňují dodat grafice a především hrám dlouho očekávaný třetí rozměr v různé kvalitě. Jak lze vytvářet "3D" obrázky v domácích podmínkách, to si povíme právě teď.

Software na výrobu prostorové grafiky využívající posunů pixelů současně s úpravou barvového spektra a mnoho dalších méně či více složitých technik se neshání zrovna snadno. Když pominu nejrůznější a v praxi nepříliš použitelné stereogramy, dodávané například firmami ASUS, Elsa a několika dalšími, zbývá software (dost primitivní) na tvorbu 3D grafiky v případě, že balení karty obsahuje i 3D brýle. Dnes však bude řeč o jiném programu z oblasti shareware s cenou 25$ a názvem 3D Combine.



3D Combine je ve své podstatě hrozně primitivní program, který podporuje několik metod používaných k výrobě 3D prostorových obrázků. Můžete s ním obrázky rovněž konvertovat a z jednotlivých upravených snímků si později vyrobit video. Podporované grafické formáty vidíte v okně dávkových konverzí, pokud víte jak byl obrázek opraven či naskenován (3D Combine umí pracovat i se skenery a digitálními fotoaparáty/kamerami přes TWAIN interface), můžete rovnou nastavit příslušný 3D formát.



Práce s programem je opravdu velmi snadná, nejjednodušší bližší popis najdete rovnou na obrázcích a ukázkách. 3D Combine podporuje paralelní projekci, Cross Eyed projekci (formát JPS) a několik "papírových barvových projekcí" (sorry za ten stupidní název, ale jak jinak představit papírové brýle s barevnými fóliemi?). Na ukázkách je vidět finální výstup z programu - tedy 3D obrázek - pro klasické brýle s červenou, zelenou případně červenou a modrou fólií za pár korun, na další ukázce jsou pak dva složené půlsnímky pro grafickou kartu/3D brýle Revelator firmy Elsa (stejný trik a podobné brýle pro 3D zobrazení používá i ASUS).




Kvalitu výstupu nelze nijak hodnotit. Je dána příslušnými (ne)standardy šálícími lidské oko natolik úspěšně, že 3D obraz není žádný problém. Jako u každé velmi levné a ideově primitivní technologie však nečekejte žádné zázraky, například ze hry s pravým a (ne)falšovaným třetím rozměrem Vás s brýlemi začne velmi brzy bolet hlava. Náznaky 3D videa i statického obrazu začne mozek časem (daným především psychickou výdrží jedince) odmítat, což se projeví tím, že Vás opět začne bolet hlava. 3D Combine je tedy stejně jako řada dalších firemních softwarů dodávaných ke grafickým kartám či speciálních driverů dodávajících v případě aktivace příslušných voleb hrám i obrázkům třetí rozměr jen hezká hračka, která sice časem omrzí, ale na určitou dobu může poskytnout dost zábavy.

Tématické zařazení:

 » 3D grafika  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: